„Radši se zabijí sami, než aby umřeli hlady.“ Válka do Jemenu přinesla zoufalství a chudobu | info.cz

Články odjinud

„Radši se zabijí sami, než aby umřeli hlady.“ Válka do Jemenu přinesla zoufalství a chudobu

Čtyři roky trvající válka v Jemenu si vyžádala životy tisíců lidí, dalších až 14 milionů Jemenců navíc ohrožuje hladomor. Každodenním nedostatkem jídla tak trpí více téměř polovina obyvatelstva a někteří si kvůli strachu ze smrti hladem raději sáhnou na život sami, popisuje jeden z tamních humanitárních pracovníků. Zdrcující zkušenosti pracovníků neziskové organizace Norská rada pro uprchlíky (NRC) přinesl britský deník The Guardian.

„Byl jsem mladý a ambiciózní, když válka začala. Nikdy bych si nedovedl představit, jak síla války zničí naše sny. Během této brutality jsem přišel o přátele i příbuzné. Někteří z nich zemřeli a od ostatních jsem byl odříznut. Kde jsou teď, nevím – jestli jsou naživu, nebo mrtví,“ říká pro Guardian Marwan Al-Sabri, který pracuje pro NRC ve městě Taíz.

Sabri popisuje, jak válka město zničila a budovy proměnila v trosky. Dostat se ze severu na jih města tak trvá místo deseti minut i šest hodin. Konflikt však zasáhl především jemenskou společnost – přinesl do ní strach, násilí a vydírání, společnost je tak velmi silně morálně rozložená.

„Víme, že bombardování zabíjí lidi, ale teď vidím, co dokáže také zničená ekonomika. Někteří lidé jsou tak zoufale chudí, že se raději sami zabijí, než aby to za ně udělal hlad,“ popisuje Sabri a dodává, že si je vědom toho, jak je jeho práce důležitá, ale zároveň strašná.

Práce humanitárního pracovníka ho tak podle jeho slov hluboce poznamenala. Pro britský list se svěřuje také s příběhem 55letého muže, kterého před nedávnem potkal. Jeho dcera se měla vdávat, týden před svatbou však stoupla na minu. O jednu nohu přišla, druhá byla výbuchem vážně poškozena, mladá žena tak skončila upoutaná na vozíku. To je však jen jeden ze smutných příběhů, se kterými se Sabri během své práce každý den setkává.

Válka v JemenuVálka v Jemenuautor: Info.cz

„Válka přinesla do našeho života obrovský strach. Žijeme pod neustálou hrozbou, společnost je nestabilní, naše šance na vzdělání jsou mrtvé a naše země je politicky nejistá a ekonomicky zničená. Nikdy se té úzkosti nezbavíme,“ říká pro Guardian také 27letá humanitární pracovnice Hadíl Al-Senwi, která působí ve městě Saná. „Každému člověku v Jemenu válka radikálně změnila život. Lidé mi dnes připadají prázdní,“ dodává.

Výpovědi humanitárních pracovníků ukazují, jak zdrcující má válka dopady na každodenní životy Jemenců. Konflikt, v němž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové, podporovaní Íránem, a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií, se vleče už čtvrtým rokem.

Válka si podle Organizace spojených národů vyžádala přes 10 tisíc obětí, některé zdroje však hovoří i o 50 tisících. Jemenci, kteří se dostali do vězení povstaleckých Husíů, navíc popisují hrůzné mučení, kterému byli za mřížemi vystaveni. Jedním z nich je medik Farúk Baakar, který pomáhal muži se známkami mučení. Po rekonvalescenci se s ním muž vyfotografoval, Husíové ho ale znovu zatkli a objevili fotku Baakara v jeho telefonu. Pro medika si došli také. Ve vězení strávil 18 měsíců, na kruté okamžiky nikdy nezapomene.

„Zabijeme tě, protože jsi zrádce,“ křičel na Baakara jeden ze sedmi povstalců, kteří ho přišli do nemocnice zatknout. Podle jeho svědectví pro agenturu AP ho bili tyčemi, bičovali, strhli mu nehty a vytrhávali vlasy, dokud bolestí neomdlel. Další den mu do ran dloubali a vymýšleli stále nové metody. Přišli s plastovými lahvemi, roztavili je a nalili mu plast na hlavu a mezi stehna. Další mučení ve vězení v městě Hudajdá přežil, na svobodu se dostal až poté, co jeho rodina Husíům zaplatila 5,5 milionu ríjálů, tedy asi 182 000 korun.

Obyvatelům Jemenu ale možná po letech hrůzné války svítá na lepší zítřky. Začátkem prosince byly pod záštitou OSN ve Švédsku zahájeny mírové rozhovory, které mají znesvářené strany jemenského konfliktu posadit k jednacímu stolu. A rozhovory začínají přinášet ovoce. Tento týden se vláda s jemenskými povstalci dohodla na příměří v klíčovém jemenském přístavu Hudajdá, které dlouhou dobu ovládali povstalci. Další kolo jednání je naplánováno na leden.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud