Rakka: 33 mrtvých civilistů, bombardovaná škola. Útok proti IS vedla mezinárodní koalice | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rakka: 33 mrtvých civilistů, bombardovaná škola. Útok proti IS vedla mezinárodní koalice

Rakka: 33 mrtvých civilistů, bombardovaná škola. Útok proti IS vedla mezinárodní koalice

Nejméně 33 civilistů zemřelo v úterý při náletu na oblast nedaleko východosyrského města Rakka, které mají v držení radikálové z organizace Islámský stát (IS). Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) jsou oběťmi uprchlíci a útok má na svědomí zřejmě mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy, která v Sýrii bojuje proti IS.

Šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán řekl agentuře Reuters, že byla zasažena škola ve vesnici Al-Mansúr západně od města Rakka. Nálet byl proveden v noci na úterý. Četné civilní oběti potvrdila i syrská státní tisková agentura SANA.

Město Rakka je poslední významnou baštou IS v Sýrii. Ofenzivu za jeho znovudobytí zahájili syrští povstalci podporovaní mezinárodní koalicí v čele USA loni v listopadu. K městu přistupují z několika směrů, aby radikály ve městě obklíčili. Začátkem měsíce odřízli islamistům větší únikovou silnici z města, takže radikálové by měli mít nyní zablokované všechny pozemní cesty z Rakky.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.