Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rakouské úřady na nohou. Kolem Hitlerova rodného domu se potloukal tajemný dvojník

Rakouské úřady na nohou. Kolem Hitlerova rodného domu se potloukal tajemný dvojník

Úřady se o dění v hornorakouském městě Braunau am Inn začaly zajímat potom, co se u nich začaly scházet informace svědků, kteří v okolí diktátorova rodiště opakovaně zahlédli asi třicetiletého muže. Mívá prý známý sestřih a knírek a je oblečený v dobových šatech.

„Toho člověka jsem v Braunau často vídal a podivoval jsem se, co to má znamenat,“ citoval tisk jednoho ze svědků.

Zpráv o podezřelém muži je hned několik. Lidé ho zahlédli v nedalekém baru, kde se prý představil jako Harald Hitler, a naposledy na něj narazili zákazníci místního knihkupectví, když listoval magazíny s válečnou tematikou.

Co by někomu mohlo přijít jako relativně nevinná kratochvíle, je v Rakousku, které nacisté v roce 1938 anektovali, trestné. Země postihuje oslavné projevy na adresu nacistického vůdce, jak píše agentura Reuters.

Hitler se v Braunau am Inn narodil v roce 1889. Jeho rodný dům je stále předmětem sporů. Rakouský parlament loni po desetiletích, kdy ho pronajímal, rozhodl o jeho vyvlastnění s cílem stavbu upravit, aby neonacistům nemohla sloužit jako místo projevu úcty. Bývalá majitelka domu se ale s vládou soudí.

 

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1