Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rakousko jde proti proudu. Ruské diplomaty nevyhostí, někdo prý s Moskvou mluvit musí

Rakousko jde proti proudu. Ruské diplomaty nevyhostí, někdo prý s Moskvou mluvit musí

Rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová dnes poukázala na nutnost úplného objasnění kauzy otravy dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Anglii. Vyslovila se pro zachování všech komunikačních kanálů s Ruskem. I kdyby se ukázalo, že za útok nervovou látkou v Salisbury stojí Rusko, na postoji Rakouska nevyhostit žádného ruského diplomata se pravděpodobně nic nezmění, řekla ministryně za Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ) v rozhovoru s agenturou APA.

Rakousko patří k menšině členských států Evropské unie, které se v pondělí rozhodly nevyhostit žádné ruské diplomaty v reakci na chemický útok, z něhož Británie viní Moskvu. Kneisslová dnes postoj Vídně obhajovala. V rozhovoru s APA řekla, že požaduje „plné objasnění okolností“. Dokonce i v případě, že by se ukázalo, že je Rusko za útok ze Salisbury odpovědné, postoj Rakouska se pravděpodobně nezmění, potvrdila Kneisslová.

Zatím ale taková situace nenastala, zdůraznila Kneisslová, která je nyní na cestě po zemích jižní Evropy. Za současných okolností je podle ní každopádně „zásadní udržení všech komunikačních kanálů“.

Právě v obtížných časech musí být Rakousko „zprostředkovatelem“ a udržovat dialog, prohlásila šéfka rakouské diplomacie s poukazem na rakouskou neutralitu.

Rozhlasové stanici Ö1 dnes Kneisslová řekla, že nyní je třeba případ objasnit, protože konečný důkaz o tom, že za ním je Rusko, stále nebyl podán. Vídeň prý ještě čeká na výsledky expertiz.

V reakci na chemický útok z počátku tohoto měsíce vyhostilo jednoho i více ruských diplomatů kromě Británie dalších 16 unijních zemí a několik dalších států včetně USA nebo Ukrajiny. Agentura APA vyzdvihuje, že ke kroku přistoupily i Česko a Maďarsko, považované za proruské. Země jako Slovensko, Slovinsko nebo Portugalsko zatím vyčkávají.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1