Rakousko jde proti proudu. Ruské diplomaty nevyhostí, někdo prý s Moskvou mluvit musí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rakousko jde proti proudu. Ruské diplomaty nevyhostí, někdo prý s Moskvou mluvit musí

Rakousko jde proti proudu. Ruské diplomaty nevyhostí, někdo prý s Moskvou mluvit musí

Rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová dnes poukázala na nutnost úplného objasnění kauzy otravy dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Anglii. Vyslovila se pro zachování všech komunikačních kanálů s Ruskem. I kdyby se ukázalo, že za útok nervovou látkou v Salisbury stojí Rusko, na postoji Rakouska nevyhostit žádného ruského diplomata se pravděpodobně nic nezmění, řekla ministryně za Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ) v rozhovoru s agenturou APA.

Rakousko patří k menšině členských států Evropské unie, které se v pondělí rozhodly nevyhostit žádné ruské diplomaty v reakci na chemický útok, z něhož Británie viní Moskvu. Kneisslová dnes postoj Vídně obhajovala. V rozhovoru s APA řekla, že požaduje „plné objasnění okolností“. Dokonce i v případě, že by se ukázalo, že je Rusko za útok ze Salisbury odpovědné, postoj Rakouska se pravděpodobně nezmění, potvrdila Kneisslová.

Zatím ale taková situace nenastala, zdůraznila Kneisslová, která je nyní na cestě po zemích jižní Evropy. Za současných okolností je podle ní každopádně „zásadní udržení všech komunikačních kanálů“.

Právě v obtížných časech musí být Rakousko „zprostředkovatelem“ a udržovat dialog, prohlásila šéfka rakouské diplomacie s poukazem na rakouskou neutralitu.

Rozhlasové stanici Ö1 dnes Kneisslová řekla, že nyní je třeba případ objasnit, protože konečný důkaz o tom, že za ním je Rusko, stále nebyl podán. Vídeň prý ještě čeká na výsledky expertiz.

V reakci na chemický útok z počátku tohoto měsíce vyhostilo jednoho i více ruských diplomatů kromě Británie dalších 16 unijních zemí a několik dalších států včetně USA nebo Ukrajiny. Agentura APA vyzdvihuje, že ke kroku přistoupily i Česko a Maďarsko, považované za proruské. Země jako Slovensko, Slovinsko nebo Portugalsko zatím vyčkávají.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.