Články odjinud

Rakousko jde proti proudu. Ruské diplomaty nevyhostí, někdo prý s Moskvou mluvit musí

Rakousko jde proti proudu. Ruské diplomaty nevyhostí, někdo prý s Moskvou mluvit musí

Rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová dnes poukázala na nutnost úplného objasnění kauzy otravy dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Anglii. Vyslovila se pro zachování všech komunikačních kanálů s Ruskem. I kdyby se ukázalo, že za útok nervovou látkou v Salisbury stojí Rusko, na postoji Rakouska nevyhostit žádného ruského diplomata se pravděpodobně nic nezmění, řekla ministryně za Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ) v rozhovoru s agenturou APA.

Rakousko patří k menšině členských států Evropské unie, které se v pondělí rozhodly nevyhostit žádné ruské diplomaty v reakci na chemický útok, z něhož Británie viní Moskvu. Kneisslová dnes postoj Vídně obhajovala. V rozhovoru s APA řekla, že požaduje „plné objasnění okolností“. Dokonce i v případě, že by se ukázalo, že je Rusko za útok ze Salisbury odpovědné, postoj Rakouska se pravděpodobně nezmění, potvrdila Kneisslová.

Zatím ale taková situace nenastala, zdůraznila Kneisslová, která je nyní na cestě po zemích jižní Evropy. Za současných okolností je podle ní každopádně „zásadní udržení všech komunikačních kanálů“.

Právě v obtížných časech musí být Rakousko „zprostředkovatelem“ a udržovat dialog, prohlásila šéfka rakouské diplomacie s poukazem na rakouskou neutralitu.

Rozhlasové stanici Ö1 dnes Kneisslová řekla, že nyní je třeba případ objasnit, protože konečný důkaz o tom, že za ním je Rusko, stále nebyl podán. Vídeň prý ještě čeká na výsledky expertiz.

V reakci na chemický útok z počátku tohoto měsíce vyhostilo jednoho i více ruských diplomatů kromě Británie dalších 16 unijních zemí a několik dalších států včetně USA nebo Ukrajiny. Agentura APA vyzdvihuje, že ke kroku přistoupily i Česko a Maďarsko, považované za proruské. Země jako Slovensko, Slovinsko nebo Portugalsko zatím vyčkávají.

 

Články odjinud