Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rakousko nasadí proti nelegálním migrantům armádu. Vojáci budou hledat uprchlíky ve vlacích

Rakousko nasadí proti nelegálním migrantům armádu. Vojáci budou hledat uprchlíky ve vlacích

Policistům pátrajícím po migrantech, kteří nelegálně překročili hranici s Itálií, bude ode dneška v rakouské spolkové zemi Tyrolsko pomáhat také sedmdesát vojáků. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura APA. Policejní ředitelství zdůraznilo, že přímo na hraničním přechodu v Brennerském průsmyku vojáci, ani jejich těžká technika nebudou.

Spor o kontroly na rakousko-italském hraničním přechodu v Brennerském průsmyku, kudy vede jedna z hlavních spojnic mezi severní a jižní Evropou, v poslední době poznamenaly vztahy mezi Vídní a Římem. Rakouští politici totiž před časem hrozili, že na Brenner pošlou vojáky i těžkou techniku včetně tanků kvůli rostoucímu počtu migrantů, kteří připlouvají přes Středozemní moře k jižnímu sousedovi.

Podle tyrolského policejního ředitele Helmuta Tomace bude sedmdesát vojáků s okamžitou platností pomáhat policistům především při kontrole mezinárodních vlaků a na kontrolních stanovištích na silnicích na rakouském území. Přímo na hraničním přechodu žádní vojáci nebudou, zdůraznil Tomac. Situace na Brenneru je totiž podle něj nyní stabilní.

Tyrolská policie podle svého ředitele zaznamenala v červenci zvýšený počet případů nelegálního překročení hranice. Většinu migrantů policisté našli v nákladních vlacích. V Tyrolsku každý měsíc zadrží kolem sedmi set až tisíce migrantů, uvedl Tomac. „Nejde jen o to zabránit ilegální migraci, ale i chránit lidské životy,“ dodal policejní ředitel. V minulosti několik migrantů při pokusu dostat se do Rakouska v nákladním vlaku zahynulo.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1