Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rakousko zažehnalo krizi. Vládní koalice pokračuje

Rakousko zažehnalo krizi. Vládní koalice pokračuje

Vládní krize v Rakousku je zažehnána. Sociální demokraté (SPÖ) a lidovci (ÖVP) se dohodli na upravené koaliční dohodě, a mohou tak pokračovat ve společném vládnutí. Oznámil to lidovecký vicekancléř Reinhold Mitterlehner.

Řádné volby jsou v Rakousku plánovány na podzim příštího roku. Kdyby se ale SPÖ a ÖVP nedohodly, museli by voliči jít k volebním urnám už nyní. V takovém případě by podle všeho vyhrála pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ).

Podle vyjádření Mitterlehnera je dojednaný program "relativně rozsáhlý a dobrý". O obsahu se podle něj ale bude na veřejnosti hovořit až po odsouhlasení oběma stranickými grémii v pondělí dopoledne. Otázkou prý zůstává, zda program budou muset podepsat i jednotliví ministři.

Dohodě předcházelo pět dní mimořádně intenzivních jednání. Červeno-černá koalice, vládnoucí od konce roku 2013, se ocitla ve své nejhlubší krizi předchozí týden. Sociálnědemokratický kancléř Christian Kern totiž ultimatem pohrozil ukončit koaliční spolupráci, pokud vládní strany nedospějí ke konstruktivní dohodě ohledně koaličního programu a neumožní tak obnovit týmovou spolupráci.

I když Mitterlehner dnes ještě nemluvil o podrobnostech, média už v pátek zmiňovala shodu v řadě bezpečnostních a hospodářských témat. Pokrok podle nich nastal také v případě minimální mzdy, která by činila 1500 eur (40 500 korun).

Problematický ale zůstával strop pro příjem žádostí o azyl. Podle deníku Kurier byl Mitterlehner připraven ke kompromisu, jehož jádrem by bylo, že vláda učiní vše, aby počty azylantů snížila i bez toho, aby byl určen strop pro počet žádostí. Část ÖVP, včetně ministra vnitra Wolfganga Sobotky, ale trvala na jeho stanovení.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1