Rakouští hoteliéři vydělávají na obavách z migrace. Stát jim za „domy duchů“ platí miliony | info.cz

Články odjinud

Rakouští hoteliéři vydělávají na obavách z migrace. Stát jim za „domy duchů“ platí miliony

Majitelům bývalého hotelu v dolnorakouské obci Semmering se podařil obchod snů. Od státu každý měsíc dostávají v přepočtu 1,2 milionu korun jen za to, že areál nebudou nijak vyžívat a ponechají ho jako rezervu pro ubytování migrantů. Smlouva je rovnou uzavřena na 15 let. Její detaily zveřejnilo rakouské ministerstvo vnitra na základě žádosti opoziční sociální demokracie.

Z vyjádření ministra vnitra za Svobodnou stranu Rakouska Herberta Kickla vyplývá, že nájem může dokonce v příštích letech ještě růst o inflaci a případné vícenáklady spojené s údržbou prázdné budovy. „Hotel není z právního hlediska uzavřený, ale udržovaný v klidovém režimu tak, aby mohl být v případě potřeby během krátké doby rychle uveden do provozu,“ uvedl ministr Kickl ve zprávě, kterou zveřejnil deník Kleine Zeitung.

Pokoje jsou připraveny pro případ zesílené migrace, jakou Rakousko spolu se zbytkem Evropy zažilo v roce 2015. Tehdy hotel v Semmeringu skutečně sloužil k ubytování stovek migrantů z různých zemí.

Teď stát nemá pro prázdnou budovu, kterou už migranti opustili, žádné využití. Přesto ale na základě smlouvy uzavřené bývalou ministryní vnitra za lidovce Johannou Miklovou-Leitnerovou nadále platí nájem 45 tisíc eur měsíčně. A bude v tom pokračovat – platit má minimálně do roku 2029, kdy smlouva vyprší. Do té doby bude prázdný hotel sloužit jako rezerva.

Jak se podařilo zjistit už dříve deníku Kurier, nejedná se zdaleka o jedinou prázdnou budovu, kterou si stát za velké peníze pronajímá dlouhodobě jako rezervu pro případné ubytování dalších migrantů. Za další budovu v Klagenfurtu, opět udržovanou v klidovém režimu jako „hotel duchů“, platí 37 tisíc eur měsíčně, jiný nevyužívaný hotel ve Wörthersee stojí státní pokladnu 31 tisíc eur. A to na základě smlouvy s platností až do konce roku 2020.

Celkově přijde rakouskou státní kasu pronájem a udržování prázdných budov pro případ zesílené migrace na tři miliony eur, tedy asi 77 milionů korun ročně. Někteří opoziční politici proto žádají, aby se stát dohodl s pronajímateli alespoň na tom, že když už nejde smlouvy vypovědět, mohli by být v prázdných budovách krátkodobě ubytovaní třeba bezdomovci nebo jiní sociálně slabší lidé. „Když už to stojí takové peníze z daní, měly by být pronajímané pokoje alespoň nějak smysluplně využity,“ uvedl rakouský poslanec za Zelené David Stögmüller.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud