Rakouští Svobodní v tyrolském penzionu ukrývali zlatý poklad. Přišla jim na to policie | info.cz

Články odjinud

Rakouští Svobodní v tyrolském penzionu ukrývali zlatý poklad. Přišla jim na to policie

Skandály stíhaná Svobodná strana Rakouska má další problém. V jednom z tyrolských penzionů, který sloužil jako její školící středisko, policie objevila kazety se zlatými pruty. Nákupem zlatých rezerv v hodnotě milionu eur se partaj údajně chtěla pojistit proti následkům finanční krize a případného krachu bank.

Takové je alespoň vysvětlení, které stranické špičky poskytly policii. Podle šéfa vídeňské FPÖ Dominika Neppa, který měl od trezoru se zlatým pokladem klíče, není na tom, že politická strana investuje do zlata, vůbec nic divného. „Tady je všechno úplně legální,“ řekl Nepp rakouskému magazínu Profil. Svobodní podle něj koupili zlato od bank  během finanční krize v roce 2008, aby snížili riziko ztráty stranického majetku v „hospodářsky turbulentních časech“.

V pořadu Zeit im Bild rakouské televize ORF Nepp řekl, že peníze na nákup zlata pocházely ze stranických příspěvků členů FPÖ, státního příspěvku politickým stranám a stranického majetku. Strana se údajně rozhodla uložit zlaté pruty v soukromém penzionu v obavě, že „banky mohou v časech finanční krize krachovat a zavřít své pobočky“. Nepp přitom odmítl s odkazem na obchodní tajemství říci, jako hodnotu zlaté pruty mají.

Penzion Enzian, ve kterém policie v létě zlato objevila, koupila organizace blízká FPÖ už v roce 2012. Kromě běžného ubytování turistů měl sloužit jako školící středisko strany.

Autoři pořadu Zeit im Bild ale z kopie notářského zápisu zjistili, že se jedná o tři kazety se zlatými pruty v hodnotě kolem jednoho milionu eur (26 milionů korun). Policie trezor objevila v rámci série domovních prohlídek při vyšetřování obřího politického skandálu, spojeného s bývalým předsedou FPÖ a rakouským vicekancléřem Heinzem Christianem Strachem. Letos na jaře zveřejnily německé deníky Süddeutsche Zeitung a Der Spiegel tajně pořízenou videonahrávku, na níž Strache slibuje při dovolené na ostrově Ibiza domnělé neteři ruského oligarchy přístup ke státním zakázkám v Rakousku výměnou za peníze do stranické pokladny.

Zveřejnění nahrávky vedlo k pádu tehdejší rakouské vlády a odstoupení Stracheho ze všech stranických i vládních funkcí. Kromě dohadování obchodu s domnělou neteří ruského oligarchy, která byla ve skutečnosti jen najatou herečkou, se však Strache zmínil i o některých dalších možnostech, jak naplnit stranickou i vlastní pokladnu. Šéfredaktor rakouského magazínu Falter Florian Klerk v pátek upozornil na to, že bývalý rakouský vicekancléř už tehdy mluvil o investicích do zlata. Jen místo slova peníze používal slovo uhlí. Radu, jak až zdvojnásobit hotovost, dostal údajně od šéfa rakouské investiční společnosti „Superfond“ Christiana Bahy.

„Třetinu uhlí je nutné uložit v investicích, další třetinu v cizích kryptoměnách a zbytek ve zlatě a stříbře,“ uvedl údajně Strache na nahrávce. Jak bývalý rakouský vicepremiér, tak celá FPÖ však jakékoliv obvinění z nelegální činnosti odmítají a přešli do protiútoku. Šéf vídeňských Svobodných Dominik Nepp v souvislosti se zveřejněním informací o zlatém pokladu oznámil, že strana podává trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli podezření „ze zneužití úřadu, porušení obchodního tajemství a šíření nepravdivých zpráv“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud