Články odjinud

Rána na solar: Nové kolo amerických sankcí zasáhne Putinův režim na nejcitlivějších místech

Rána na solar: Nové kolo amerických sankcí zasáhne Putinův režim na nejcitlivějších místech

Za dobře mířený úder na nejcitlivější místa režimu ruského prezidenta Vladimira Putina považují včerejší rozšíření amerických sankcí proti Kremlu zahraniční média. Spojené státy zařadily na seznam několik významných oligarchů a také vysoce postavených státních úředníků s úzkým napojením na Putina. „Je to jasný a silný vzkaz,“ píší novináři. Kdo konkrétně se na seznam dostal?

24 prominentních Rusů a 14 subjektů. Tak vypadá rozšíření protiruského sankčního seznamu, které včera oznámili Američané. Spojené státy se ke kroku rozhodly v reakci na přicházející zprávy o údajném vměšování Moskvy do předloňských amerických prezidentských voleb. Zařazení na černou listinu znamená, že americké úřady dotyčným osobám a společnostem zmrazí veškerý majetek, který mají na území pod americkou správou. Americké společnosti navíc nesmějí se sankcionovanými lidmi a subjekty nijak spolupracovat.

Jak píší zahraniční média, vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uštědřila Kremlu „ránu na solar“. Seznam totiž nově čítá osoby, které patří k nejbohatším Rusům v zemi, a především jde o lidi, kteří jsou úzce napojeny na Putinův režim.

„Putin bude zuřit,“ napsal na svém twitterovém účtu bývalý pracovník amerického ministerstva obrany Michael Carpenter. Zatímco dříve přijaté sankce cílily na Putinovy blízké přátelé, ty nynější se zaměřují na klíčové oligarchy, kteří se běžně pohybují na Západě.

„Je úplně jedno, jestli lidé, kteří byli nyní zařazení na seznam, o tom dopředu věděli. Pokud je osoba jednou na seznamu, žádná banka na světě s ní nebude chtít obchodovat. Stanou se z nich vyvrhelové,“ říká bývalý bankéř a dnes bojovník za lidská práva a kritik Vladimira Putina Bill Browder.

Mezi nejvýraznější nová jména patří miliardáři jako Viktor Vekselberg, Andrej Kostin, Sulejman Kerimov, Oleg Děripaska, šéf ruského dodavatele plynu Gazprom Alexej Miller či vysocí činitelé jako expremiér a bývalý šéf rozvědky Michail Fradkov.

Zajímavý je příběh padesátiletého Olega Děripasky, který je považovaný za nejbohatšího Rusa a vůbec jednoho z nejmovitějších lidí na světě. Časopis Forbes v roce 2008 napsal, že jeho majetek činí přibližně 28 miliard dolarů. Děripaska stojí v čele vedení několika významných ruských firem např. Basic Element, hliníkárny RUSAL, automobilky GAZ, výrobce letadel Aviacor nebo pojišťovny Ingosstrach. Má úzké vazby na ruského prezidenta Putina, i když sám s oblibou tvrdí, že svého majetku a postavení dosáhl ještě před tím, než se Putin ujal v Rusku moci.

Američané zaznamenali Děripaskovo jméno ve zprávách o vazbách amerického prezidenta Donalda Trumpa na Rusko. Děripaska je navíc dlouholetým obchodním partnerem bývalého šéfa Trumpovy kampaně Paula Manaforta.

Ve spojitosti s Trumpovou kampaní se hovoří také o společníkovi Děripasky v hliníkárnách RUSAL Viktoru Vekselbergovi. Ten se několikrát objevil v blízkosti Trumpa, například na akcích v souvislosti s jeho inaugurací do prezidentského úřadu. Má údajně blízko také k Trumpovu ministrovi pro obchod Wilburu Rossovi.

Američané uvedli, že Děripaska je vyšetřován kvůli zpronevěření peněz a čelí obvinění z vyhrožování na životě svých obchodních konkurentů. Namočen je údajně také do nelegálního odposlouchávání vládních úředníků a vydírání. „Jsou tu i tvrzení, že Děripaska uplácel vládního úředníka, nechal nařídit vraždu podnikatele a má vazby na ruský organizovaný zločin,“ uvádí americké ministerstvo financí. 

Děripaska považuje zařazení na americký protiruský sankční seznam za „neopodstatněný, směšný a absurdní“. Vekselberg odmítl krok americké vlády komentovat.

720p 360p
Tady je Putinovo! Jak se z judisty a agenta KGB stal vládce, kterému leží u nohou celé Rusko?

Kdo další je na seznamu?

Sulejman Kerimov

Sulejman Kerimov je ruský vládní úředník, který je obviněn z toho, že v kufrech převezl stovky až miliony eur do Francie, aby se vyhnul placení daní. USA se domnívají, že peníze pere přes místní reality. Je většinovým vlastníkem společnosti Polyus, která těží zlato.

Vladimir Bogdanov

Vladimir Bogdanov zbohatl na těžbě ropy. Je prezidentem jedné z největších ruských těžebních společnosti Surgutneftegas, kde stál u její privatizace.

Igor Rotenberg

Igor Rotenberg pochází z bohaté rodiny a je blízkým přítelem Vladimira Putina. Je vlastníkem 79 % v Russian Oil a těžební společnosti Gazprom Burenie.

Kirill Šamalov

Kirill Šamalov se v roce 2013 oženil s Putinovou dcerou Kateřinou Tichonovovou. Během 18 měsíců získal velký podíl těžební společnosti Sibur. Po rozchodu s Tichonovovou, k němuž došlo letos, přišel o polovinu svého majetku.

Andrej Skoch

Andrej Skoch je bývalý bankéř a známé jméno v hutnickém průmyslu. Nyní je poslancem ruského parlamentu. USA ho obviňují z vazeb na organizovaný zločin.

 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867