Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rasista s nezdravým vztahem k dceři, ovládá ho televize Fox. 5 odhalení z nové knihy o Trumpovi

Rasista s nezdravým vztahem k dceři, ovládá ho televize Fox. 5 odhalení z nové knihy o Trumpovi

Sotva americký prezident vydýchal skandály kolem vydání knihy Michaela Wolffa Oheň a hněv (Fire and Fury), už se na trhu objevila další publikace, která může Donaldu Trumpovi dělat starosti. Její autorkou je prezidentova bývalá poradkyně Omarosa Manigault Newmanová, která obviňuje Trumpa z rasismu, sexismu a také z nezdravého vztahu s vlastní dcerou. Bílý dům to odmítá s dovětkem, že jde o lži a vyřizování si účtů. Jaká nová odhalení o chování amerického prezidenta a byznysmena kniha Unhinged přinese?

Trump rasista

Newmanová, která byla Trumpovou poradkyní už v době jeho podnikatelské kariéry, tvrdí, že prezident je sexista a rasista, který se nebojí pro afroameričany používat slovo 'negr'. To má údajně dokazovat i několik nahrávek, která vznikly v době natáčení Trumpovy reality show The Apprentice (Učeň), kde se snažil nováčky uvést do tajů realitního byznysu a úspěchu.

„V posledních dvou letech jsem si začala více všímat, jaký je Trump rasista a sexista. To, že používal slovo 'negr' byla jen začátek toho, co jsem s ním pak následně prožila,“ líčí Newmanová, která s prezidentskou kanceláří spolupracovala do loňského prosince. Trump se měl rasisticky vyjadřovat například také o manželovi své poradkyně Kellyanne Conwayové, který je původem z jihovýchodní Asie.

Trump kacíř

V den vstupu do úřadu přísahají američtí prezidenti věrnost vždy s jednou rukou položenou na bibli. Jde o neměnný rituál, který podstoupil v lednu 2017 také Trump, ačkoli podle Newmanové se tak málem nestalo. „Zcela vážně se mě zeptal, jestli by mohl místo bible přísahat na svoji vlastní knihu Umění udělat dohodu,“ uvádí bývalá poradkyně. „Je to bestseller, nejlepší kniha o byznyse, která byla kdy napsána. A já se chystám i pro tuto zemi uzavírat dobré dohody. Kolik kusů se jí prodalo… myslíš, že bych mohl přísahat na její speciální pamětní vydání,“ zeptal se údajně prezident.

Poradkyně mu vysvětlila, že by to nebyl nejlepší nápad a ať se radši o ničem podobném veřejně nezmiňuje. Trump se pak začal smát a snažil se prý předstírat, že to byl žert. Přestože se byznysmen při volbách opíral i o hlasy evangelíků, podle Newmanové bibli nezná a je pro něj jen „kusem papíru“.

Trump zvrhlík

Že má americký prezident slabost pro ženy, dokázalo už několik skandálů a kauz, ve kterých ho vinili ze sexuálního obtěžování nebo nevhodných komentářů. Objevilo se také několik žen, které tvrdily, že měly s Trumpem milenecký poměr za zády jeho ženy. Pornohvězdě Stormy Daniels měl údajně skrze právníka Michaela Cohena nabídnout peníze za mlčení, aby ho při kampani nepoškodila. Podle bývalé poradkyně Newmanové má ale Trump také zvláštní vztah ke své dceři Ivance.

„Co Trumpa znám, tak jsem pozorovala způsob, jak se objímají a dotýkají, a domnívám se, že jejich vztah překračuje klasický svazek otce a dcery,“ domnívá se autorka knihy. Podle Newmanové se Trump své dcery také opakovaně podivně dotýkal na bocích. Odvolává se také na Trumpova slova z roku 2006, kdy tehdejší podnikatel prohlásil: „Kdyby Ivanka nebyla moje dcera, zřejmě bych s ní randil. Zní to hrozně, že?“

Trump loutka

Prezident se netají svojí nenávistí k novinářům. Výjimkou je ale televize Fox, které ochotně poskytuje rozhovory. Newmanová v nové knize tvrdí, že vztah mezi Trumpem a stanicí je mnohem bližší, než se zdá. Prezident totiž bere zpravodajství Foxu jako jediné pravdivé a často ve svých tweetech komentuje informace, které zazněly v ranní show. Trump ale údajně není tak pozorným divákem, jak by se mohlo zdát. Podle bývalé poradkyně mu zástupci televize sami navrhují, o čem by mohl tweetovat a Fox se tak podle ní skrytě podílí na řízení země.

„Trumpovi spolupracovníci dostávali od lidí z Foxu denně shrnutí aktuálních zpráv, důležitých témat a námětů k diskusi. Také kompletní tipy, jak reagovat na všechny důležité výroky z posledního vystoupení Hillary Clintonové,“ vzpomíná Newmanová na předvolební kampaň v roce 2016. Dá se předpokládat, že spojení prezidenta a televize Fox je silné i nadále.

Trump nezdvořák

O Trumpově vztahu k podřízeným už promluvili mnozí jeho bývalí zaměstnanci včetně bývalého Trumpova strategického poradce Steva Bannona. Prezidentovo povýšenectví a neuctivost v knize potvrzuje i Newmanová.

Ministryni školství Betsy DeVos prý prezident za jejími zády říká Ditzy DeVos (Hloupoučká DeVosová). O ministru spravedlnosti Jeffu Sessionsovi, který je menšího vzrůstu, zase tvrdí, že je to Benjamin Button, nebo ho přirovnává k americké kreslené postavičce Panu Magorovi.

Newmanová ale ve svých pamětech nešetří ani viceprezidenta Mikea Pence. Ten je prý nyní oddaným Trumpovým služebníkem, přestože on sám a jeho spolupracovníci vyčkávají, až se dostane do čela státu on. Zatím ale působí až fanaticky.  „Bůh mi říká, abych podporoval prezidenta. Bůh si přeje, abych mu sloužil,“ obhajuje prý Pence Trumpa. Podle autorky tak činí až fanaticky.

Bílý dům tato nařčení a informace popírá, ačkoli pro řadu z nich existuje přinejmenším reálný základ a Newmanová tvrdí, že pro ně má důkazy například v podobě audionahrávek. Trumpova mluvčí Sarah Sandersová v komentáři ke knize nešetřila kritikou. „Místo aby sdělila lidem pravdu o všem dobrém, co prezident Trump a jeho vláda dělají pro bezpečnost a prosperitu Ameriky, tato kniha je plná lží a pomluv. Je smutné, že naštvaná bývalá zaměstnankyně Bílého domu chce profitovat na těchto falešných útocích,“ uvedla. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1