Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rasisté z Virginie mohou začít litovat. Po protestech ztrácí práci, zříká se jich rodina

Rasisté z Virginie mohou začít litovat. Po protestech ztrácí práci, zříká se jich rodina

Demonstrující většinou na protestních akcích mají zakrytý obličej a vědí dobře proč. Svoji identitu ovšem neskrývali nacionalisté, kteří o víkendu pochodovali v americkém Charlottesvillu. A mnohým se to nevyplácí. Twitterový profil Yes, You’re Racist (Ano, jsi rasista) pomáhá díky fotografiím z akce odhalovat totožnost demonstrantů krajní pravice. Minimálně jeden z nich už kvůli tomu přišel o zaměstnání, dalšího se rodina zřekla.

V Charlottesville o víkendu pochodovala skupina nacionalistů a členů Ku-klux-klanu, kteří ve městě ve státě Virginia protestovali proti odstraňování konfederačních symbolů. Spor vzniknul kvůli vlajce s konfederačním křížem, symbolu občanské války z let 1861 – 1865, která vyvrcholila zrušením otroctví. V Charlottesvillu navíc pravicoví demonstranti protestovali proti odstranění sochy konfederačního generála Roberta Leeho z místního parku.

Demonstranti třímali pochodně, vlajky s hákovým křížem a další věci s nacistickou tématikou. Při střetech s anti-rasistickými demonstranty zemřeli celkem tři lidé. Twitterový účet Yes, You’re Racist se nyní snaží prostřednictvím fotografií z demonstrací identifikovat ty, kteří rasistická hesla vykřikovali. A s pomocí veřejnosti se jim to celkem daří.

Jedním z prvních odhalených se stal Cole White z Kalifornie. Když jeho vedoucí z restaurace Top Dog zjistil, že White se účastnil nacistického pochodu, okamžitě ho podle webu Business Insider propustil. „To, co se dělo v Charlottesville, naše firma Top Dog nijak nepodporuje. Věříme v osobní svobodu,“ uvedl zástupce firmy.

A White není jediným, kdo na svou fašistickou angažovanost doplatil. Dalším z řady ztotožněných pravicových protestujících byl Peter Tefft. Jeho rodina se ho následně oficiálně zřekla. „Nevíme, kde přišel k takovým názorům. Z domu je ale nemá. Na našich rodinných setkáních ho ale už nechceme vidět,“ uvedl Tefftův otec. Jeho synovec dodává, že z Petera se stal „maniak, kterého se bojí“.

Od víkendových incidentů se začaly distancovat i firmy, které nechtějí být s nacionalistickým řáděním spojované. Ohradil se například výrobce pochodní Tiki, které demonstranti při pochodu drželi. „Firma Tiki není nijak spojená s akcí, která se uskutečnila v Charlottesvillu a jsme velmi zarmoucení a zklamaní. Nepodporujeme způsoby, jakým byly naše pochodně použité. Slouží k tomu, aby spojovali při oslavách přátele a známé na dvorcích a v zahradách,“ uvedla firma v oficiálním prohlášení. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744