Články odjinud

Razie po vraždě novináře Kuciaka. Policie zadržela celkem sedm lidí včetně Itala Vadaly

Razie po vraždě novináře Kuciaka. Policie zadržela celkem sedm lidí včetně Itala Vadaly

Slovenská policie při raziích na východě země zadržela v souvislosti s vyšetřováním vraždy novináře Jána Kuciaka sedm osob. Řekl to policejní prezident Tibor Gašpar. Média již dříve informovala, že mezi zadrženými je i italský podnikatel Antonino Vadala, o kterém Kuciak psal v nedokončeném článku. Gašpar také zmínil informace o nové stopě ve vyšetřování případu, které se týkají slovenského nejvyššího soudu.

Razie v objektech spojovaných s Vadalou kriminalisté zahájili ráno. Podle portálu Aktuality.sk, pro který Kuciak pracoval, policie zasahovala v Trebišově a Michalovcích. Kriminalisté za účasti příslušníků speciální policejní jednotky například prohledávali Vadalův dům a přilehlé prostory v Trebišově.

Kuciak ve svém nedokončeném materiálu napsal, že na východě Slovenska fungují ve vzájemné koordinaci zástupci čtyř rodin z prostředí italské Kalábrie, kde působí obávaná mafie 'Ndrangheta. Mezi nimi je i Vadalova rodina. Jejich hlavní podnikatelskou činností na Slovensku je podle novináře zemědělství.

Slovenský policejní prezident hovořil také o nové stopě vyšetřování, která se týká nejvyššího soudu. Publicista Radovan Bránik portálu Aktuálně.cz řekl, že vražda Kuciaka spíše mohla souviset s případem korupce na jednom z klíčových slovenských soudů.

Gašpar před novináři podle veřejnoprávního vysílatele RTVS naopak víceméně vyloučil souvislost vraždy novináře s drogovou stopou, o které sám ve středu informoval. Gašpar tehdy hovořil kromě jiného o prověřování okolností údajné schůzky dvou osob podezřelých z drogových deliktů v obci Veľká Mača, kde byl Kuciak spolu se svou partnerkou zastřelen.

Matka zavražděné novinářovy přítelkyně Martiny Kušnírové podle listu Plus jeden deň vyslovila obavy z manipulování vyšetřování ze strany slovenské policie a uvítala by zapojení mezinárodního týmu do vyšetřování případu.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák na sociální síti napsal, že do vyšetřování se zapojila česká i italská policie a že následně potvrdili pomoc Slovensku představitelé Europolu, americké FBI a britského Scotland Yardu.

 

Články odjinud