Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Reality show, nebo příprava na válku? Svět řeší, co může znamenat Trumpovo temné varování

Reality show, nebo příprava na válku? Svět řeší, co může znamenat Trumpovo temné varování

Nejistotu mezi novináři vyvolal americký prezident Donald Trump, když ve čtvrtek při příležitosti setkání s vysokými armádními důstojníky mluvil o „klidu před bouří“. Co tím myslel, nevysvětlil. Svá slova ale úplně stejně zopakoval i v pátek. Není jasné, jestli prezident skutečně mluví o případné válce, nebo třeba jen napíná a „trestá“ neoblíbená média.

„Víte, co tohle představuje? Možná je to klid před bouří,“ pronesl Trump krátce před večeří s důstojníky a jejich partnerkami, kterou v Bílém domě hostil. Když se ho zmatení novináři ptali, co tím myslí, odpověděl opět mlhavě. „Řeknu vám to takhle. Máme tady nejlepší lidi z armády. A budeme mít skvělý večer, díky, že jste přišli,“ pravil a dodal, že co svými slovy opravdu myslel, žurnalisté teprve zjistí.

Trump stejná slova o klidu před bouří použil i na následném pátečním tiskovém brífinku v Bílém domě.

Analytik CNN Chris Cillizza nastiňuje hned několik možností, na které mohl Trump narážet. V poslední době se vyhrotilo napětí mezi USA a Severní Koreou. Trump minulý týden tweetem řekl ministru zahraničí Rexi Tillersonovi, že jen plýtvá časem, když se snaží s „malým rakeťákem“ vyjednávat. Rakeťákem přitom myslel severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Druhou možností jsou spory s Íránem kolem jeho jaderného programu. Očekává se, že Trump příští týden vypoví dohodu, kterou uzavřel jeho předchůdce Barack Obama. Írán se v pátek vyjádřil, že je ochotný o svém raketovém arzenálu jednat.

Trump mohl myslet také tzv. Islámský stát, který v poslední době nabral v Sýrii druhý dech a dobyl zpět některá ztracená území. Situace v zemi je podle Červeného kříže nejhorší od loňského prosince, kdy vládní jednotky dobyly s podporou Ruska Aleppo.

Ve skutečnosti však není jasné, co Trump myslel a zda tím nenaznačoval například jen další vyostření své osobní války s médii, nebo novinky ve vyšetřování ruského ovlivňování loňských prezidentských voleb.

„Velká část Trumpových zkušenosti z doby před kandidaturou, spočívá v roli televizní hvězdy a producenta. Tam je vždy cílem utápět diváka v dramatu. Dělat co se dá, aby lidi sledovali i další díl. Cliffhangery jsou nejlepším způsobem, jak to udělat. Fanoušci Dallasu v 80. letech strávili měsíce čekáním na odhalení, kdo zabil J.R. Fanoušci Hry o trůny čekali se zatajeným dechem, jestli je Jon Sníh živý, nebo mrtvý,“ nastiňuje Cillizza známý způsob, jakým Trump aktuálně buduje napětí.

Trump podle analytika pracuje s úplně stejným scénářem. „Jen není jisté, jestli si uvědomuje rozdíl mezi televizním pořadem a diplomacií. Tohle není reality show a Trump není producent, který ovládá všechny hráče. Jeho slova mohou mít velice reálné dopady,“ dodává Cillizza s tím, že i kdyby prezident jen zvyšoval napětí, není jasné, jestli jeho hru Írán, Severní Korea a další pochopí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744