Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Řecká novinářka pro INFO.CZ: Lidé nemají na léky, ani topení. Stále více podporují krajní pravici

Řecká novinářka pro INFO.CZ: Lidé nemají na léky, ani topení. Stále více podporují krajní pravici

V Řecku, které se v posledních letech zmítá v ekonomické krizi, sílí podpora neonacistické strany Zlatý úsvit. Zatímco před lety se jí lidé vysmívali, dnes je třetí nejsilnější politickou silou v zemi. Podle řecké novinářky, která vzestup extremistické strany sledovala, ale není příčinou jen ekonomická situace. „Lidé jsou tak znechuceni politickým systémem, že už nikomu nevěří. Nyní více než kdy dříve. Nevidí žádnou cestu ven, ani v Evropě, ani v politických stranách. Říkají si tak: zkusme něco nového," zmiňuje jeden z důvodů Angélique Kourounisová v rozhovoru pro INFO.CZ. Řekové zklamaní z úsporných opatření dnes podle ní nevidí naději.  „Více než jedna třetina lidí nemá peníze na pokrytí základních denních potřeb. Více než třetina lidí nemůže doma topit v zimě. Můj syn opustil domov před pěti lety a od té doby neměl nikde topení. On by mohl zaplatit, ale ostatní ne, takže se v celém domě netopí. Lidé nemají na léky," popisuje současnou situaci v zemi.

Co je důvodem rostoucí podpory pro neonacistickou stranu Zlatý úsvit v Řecku?

Neexistuje jeden důvod. Jsem si jistá, že nejde jen o ekonomické důvody. Ekonomická krize jen ukázala problém. Existuje tu část společnosti, která myslí jako krajní pravice, nebo je až fašistická. Zároveň je tu velká část populace, které je pravicová, ale i levicová a zároveň patriotistická. Patriotismus máme začleněný do vzdělávání. Myšlenku, co znamená být Řekem nebo součástí řecké společnosti, najdete ve školách a pak automaticky i v médiích a politice. A to i u velkých stran jako socialistického PASOKu, konzervativců a komunistů. Tyto velké strany volilo téměř 80 procent populace. Když se zhroutily, tak lidé, kteří nacházeli odpovědi na patriotismus u nich, museli najít někoho jiního. V Řecku existuje jen málo krajně pravicových stran. Rozdíl mezi nimi a Zlatým úsvitem je ten, že on je neonacistický. Správná otázka by tedy zněla: jak je možné, že v zemi, kde existuje 47 míst jako Oradour-sur-Glane (vesnice byla zničena 10. června roku 1944, když bylo 642 jejích obyvatel zavražděno německými jednotkami - pozn. red.), která ztratila ve druhé své světové válce tu nejdůležitější část populace, lidé stále volí Zlatý úsvit?

Kdo je Angélique Kourounis?
Řecká novinářka, která dlouhodobě mapuje radikální pravici v Řecku. Natočila dokument o členech a příznivcích otevřeně neonacistické strany Zlatý úsvit. Film produkovala Omnia TV. V Praze byl uveden v rámci filmového festivalu Jeden svět. Autoři dokument nabízí bezplatně k využitím školám po celé Evropě.

A jak zní odpověď?

Tak, jak jsem říkala na začátku. A dodala bych, že lidé jsou tak znechuceni politickým systémem, že už nikomu nevěří. Nyní více než kdy dříve. Nevidí žádnou cestu ven, ani v Evropě, ani v politických stranách. Říkají si tak: zkusme něco nového.

Jak velká je dnes podpora pro Zlatý úsvit vyjádřená v procentech?

Zlatý úsvit je třetí nejsilnější politická síla od roku 2012, takže nějakých pět let. Co se týče průzkumů, ukazují ji od sedmi až po dvanáct procent. Jenže průzkumy jsou v Řecku takové, jaké jsou. Před referendem v roce 2015 (referendum o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů na řešení řecké dluhové krize - pozn. red.), říkaly, že je to půl na půl. A nakonec to dopadlo o deset procentních bodů jinak. To není chyba, to je manipulace. Takže se na ně nemůžeme úplně spoléhat.

Zlatý úsvitZlatý úsvitautor: ČTK

Ekonomická krize je podle vás jen součástí odpovědi. Jak silnou roli ale hraje?

Otázkou není, jakou roli hraje ekonomická krize, ale jak moc jsou lidé znechucení politickým systémem. Objevili, že politici, které volili po třicet let, jsou prostě zloději. Nestarají se o lidi. Lžou jim. Po roky a roky měl Zlatý úsvit podporu 0,02 procenta, což není nic, ale přitom měl úplně stejné myšlenky jako dnes.

Ptám se i proto, že Evropu čekají letos hned několikery volby. Může krajní pravice uspět i v zemích, které nečelí takovým problémům jako Řecko?

V případě Zlatého úsvitu nemluvíme o krajně pravicové straně, mluvíme o neonacistech.

Takže myslíte, že není vůbec možné porovnat Zlatý úsvit třeba s Národní frontou?

Ne, není. Protože Zlatý úsvit by se svými způsoby ve Francii nevydržel více jak týden. Ve Francii máte velmi silnou politickou společnost, sekulární stát a zákony. Ve Francii nemůžete na titulní straně napsat: Židovský ministr přichází. Měli byste velké problémy. I když to neznamená, že tam nejsou žádní rasisti. Ale Zlatý úsvit dělá pogromy, bije cizince a ještě to natáčí a dává jako propagandu na internet. A funguje to. Čím rasističtěji vystoupí, tím větší podporu má. To byl důvod, proč jsem začala točit svůj dokument. Jsem dcera řeckých migrantů, narodila jsem se ve Francii a vyrostla tam. Chodila jsem do sekulární veřejné školy. Jsem čistý produkt této republiky a jsem na to hrdá. Moje první otázka, když jsem se vrátila do Řecka, byla, jak se tohle mohlo stát. Před několika lety nebyl Zlatý úsvit nic. Lidé se smáli, když jste o něm mluvili.

Nemyslíte, že došlo k posunu v politické rétorice, že i mainstreamoví politici přebírají řeč krajní pravice?

Není to posun v tom, co si mainstreamoví politici myslí. Je ale velký posun v tom, co dělají kvůli hlasům, které chtějí získat. Mluvme o Řecku. Syriza byla jednou ze stran, které nejsilněji bojovaly proti Zlatému úsvitu. Jenže teď klesá v průzkumech. Upřednostňují dát prostor Zlatému úsvitu s tou logikou, že čím více získá on, tím méně budou mít konzervativci. A to jsou ti, kdo ji mohou porazit. A to je velmi nebezpečné. Zlatý úsvit nebo Národní fronta se nezměnily. Ale ostatní přijali jejich řeč. A to je velice nebezpečné.

Neztrácí tím mainstreamoví politici na důvěryhodnosti?

Přesně tohle Národní fronta říká: my jsme se nezměnili, to oni přijali naši mluvu. Říkáte, že jsme špatní, ale proč pak přebíráte naši rétoriku?

Dochází i k dalším posunům?

V minulosti byste nikdy neměli 45minutový rozhovor se Zlatým úsvitem ve státní televizi, teď máte. V poslední době se ale atmosféra změnila. Možná kvůli lidem, kteří dělají ve státní televizi a řekli, že pokud bude vysílat rozhovory se Zlatým úsvitem nebo přenášet jejich ceremonie, tak budou stávkovat. Nepřišlo to od politiků, ale od lidí. A to je obdivuhodné, protože tím dávají všanc svou práci.

"Myslím, že čísla mluví sama za sebe. Ta poslední ukazují, že je v zemi 29procentní nezaměstnanost. Z toho 52 procent tvoří mladí lidé. Na 400 tisíc mladých vzdělaných lidí navždy opustilo zemi. Já mám tři syny. Jeden odešel, druhý se k tomu chystá a třetí mi řekl, že pro něj není v Řecku žádná budoucnost."

Ve vašem dokumentu je scéna ze setkání skupiny žen, které se přidaly ke Zlatému úsvitu. Jak na vás to setkání zapůsobilo?

Abych byla opravdu upřímná, ani ve svých nejdivočejších snech bych si nic takového nedokázala představit. Ve filmu je vidět jen zlomek, celá sekvence trvá tři hodiny. Například jedna z žen mi velmi vážně říkala, že během diktatury vojenské junty (řecký režim, vytvořený skupinou důstojníků, která v roce 1967 provedla vojenský převrat a sesadila legitimně zvolenou vládu - pozn. red.) nebyli v Řecku žádní političtí vězni. Opravdoví političtí vězni jsou až dnes – členové Zlatého úsvitu. A já jsem si říkala, jestli je tak hloupá, nebo si myslí, že jsem hloupá já. Další mi tvrdila, že za vlády junty se mohli lidé bez problémů procházet po ulicích. Říkala jsem si, jestli tomu opravdu věří. A já si myslím, že věří. Tyto ženy jsou ještě nebezpečnější než ta část Zlatého úsvitu, která zabíjí. Protože ony představují většinu.

Říkala jste, že řeckým politikům už lidé nevěří. Jaké může být odpověď Evropské unie?

Současná EU nemůže udělat naprosto nic. Nedává dnes žádné odpovědi. Ví, že ekonomická opatření, která zvolila, nic nezlepšila. Jsou to jen úsporná opatření, ale ta nefungují v Řecku, Itálii, Španělsku ani dalších zemích. Euro by mělo být nástroj pro lidi, k budování Evropy. Ale je to nástroj v rukou liberálů pro zavádění liberálních politik. Nezáleží na tom, co chtějí lidé, a zda to funguje. Tato Evropa nemá co nabídnout, a nejen Řecku.

Jak dnes vypadá běžný život v Řecku?

Myslím, že čísla mluví sama za sebe. Ta poslední ukazují, že je v zemi 29procentní nezaměstnanost. Z toho 52 procent tvoří mladí lidé. Na 400 tisíc mladých vzdělaných lidí navždy opustilo zemi. Já mám tři syny. Jeden odešel, druhý se k tomu chystá a třetí mi řekl, že pro něj není v Řecku žádná budoucnost. Třetina populace je pod hranicí chudoby. To znamená, že jedna rodina vydělá 500 eur měsíčně. Ale pokud vyděláte 600 euro, už ve statistikách nejste. Je ale hodně lidí, kteří právě tolik vydělávají. Takže více než jedna třetina lidí nemá peníze na pokrytí základních denních potřeb. Více než třetina lidí nemůže doma topit v zimě. Můj syn opustil domov před pěti lety a od té doby neměl nikde topení. On by mohl zaplatit, ale ostatní ne, takže se v celém domě netopí. Lidé nemají na léky. Z Francie, Velké Británie nebo Německa se v rámci solidarity posílají léky do Řecka. To se dělalo pro africké země. Pro mě je tím nehorším to, že tito lidé nevidí žádné světlo na konci tunelu. Říkají: my jsme zavedli opatření, které jste nám nařídili. A nefunguje to. Řecko ztratilo čtvrtinu svého bohatství. Řecko přišlo o jeden milion populace. To jsou čísla jak ze země, která je ve válce.

Je to bezvýchodná situace?

Není to dobrá situace, ale na druhou stranu to lidmi zatřese. Musíme najít řešení. Musíme najít cestu ven. A to řešení nemůže být politické. Pro tuto chvíli je jedinou odpovědí solidarita. Dnes totiž nevidíme v Řecku žádného politika ani političku, kteří by mohli dát lidem naději. Jediné, co je nové, je Zlatý úsvit. A to je ten problém.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1