Řecká vláda vybruslila z krize. Hlasování o důvěře má ustát s nejtěsnější možnou většinou za zády | info.cz

Články odjinud

Řecká vláda vybruslila z krize. Hlasování o důvěře má ustát s nejtěsnější možnou většinou za zády

Řecká vládní krize, kterou o víkendu odstartoval odchod menšího koaličního partnera z kabinetu, je podle všeho zažehnána. Premiér Alexis Tsipras totiž získal podporu dostatečného množství poslanců, a ze středečního hlasování o důvěře proto s velkou pravděpodobností vyjde jako vítěz. Klíčové bylo rozhodnutí jednoho ze zástupců centristické strany Potami, díky němuž nyní vláda disponuje ve 300členném parlamentu 151 hlasy, napsala agentura Reuters.

O hlasování v parlamentu požádal sám premiér, podle něhož musí vláda po odchodu koaliční pravicové strany Nezávislí Řekové (ANEL) znovu získat legitimitu. Rozchod dosavadních koaličních partnerů vyvolalo víkendové rozhodnutí šéfa Nezávislých Řeků a ministra obrany Panose Kammenose rezignovat na svou funkci kvůli nesouhlasu s podobou dohody o názvu sousedního balkánského státu Makedonie.

Ačkoli Kammenos vyzval všech sedm zákonodárců své strany, aby pro vládu nehlasovali, už pět z nich se jeho přání vzepřelo a dalo otevřeně najevo, že Tsiprase podpoří. Tsiprasova levicová strana SYRIZA má v parlamentu 145 poslanců, a potřebovala tak ještě nejméně jeden další hlas, aby hlasování přečkala. Ten nakonec získala díky zástupci opoziční proevropské strany Potami Spyrosi Danellisovi, který už podle agentury Reuters informoval vedení své strany i premiéra, že bude hlasovat pro kabinet.

Důvodem rozkolu ve vládě je dlouhotrvající spor o název Makedonie. Tsipras loni podepsal dohodu se Skopje, která tento spor řeší. Klíčovým prvkem kompromisu bylo, že sousední země přijme název Republika Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie. Řečtí konzervativci s tím ale nesouhlasí, protože podle nich by země neměla ve svém názvu jméno Makedonie používat vůbec. Jsou přesvědčeni, že toto označení historicky náleží řecké provincii a jeho používání cizím státem je ohrožením suverenity Řecka.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud