Řecko čeká obrat doprava. Tsiprase zřejmě vystřídá pokračovatel premiérské dynastie | info.cz

Články odjinud

Řecko čeká obrat doprava. Tsiprase zřejmě vystřídá pokračovatel premiérské dynastie

Čtyřletá vláda řeckého premiéra Alexise Tsiprase a jeho levicové formace Syriza zřejmě skončí. Naznačují to dosavadní průzkumy veřejného mínění, které v nadcházejících volbách favorizují opoziční pravicovou Novou demokracii. Řekové vyrazí k urnám v neděli a lídr tradiční strany Kyriakos Mitsotakis jim slibuje zásadní změny a rozhýbání ekonomiky.

Řecko před čtyřmi lety nazančilo, kam se bude ubírat Evropa. Tváří v tvář tvrdé ekonomické krizi, která zemi přivedla na pokraj z bankrotu a k hrozbě odchodu z eurozóny, Řekové odmítli tradiční strany vládnoucí od pádu vojenské diktatury a dali šanci radikálním silám.

Socialistický experiment pod taktovkou krajně levicové Syrizy ale utlumila realita. Zatímco společensky se Tsiprasovi dařilo Řecko v rámci možností liberalizovat a vyřešil například dlouholetý spor o název sousední Severní Makedonie, ekonomicky měl svázané ruce požadavky věřitelů, tzv. Troiky (skupiny tvořené Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem), kteří zemi svými půjčkami zachránili před bankrotem.

I proto nyní Tsipras žádá, aby mu voliči dali mandát pokračovat. Řecko se ekonomicky probralo. HDP roste o necelá dvě procenta a nová vláda bude mít daleko širší prostor realizovat svůj ekonomický program než tomu bylo v uplynulé čtyřletce. „Zasloužíme si šanci poprvé vládnout bez svázaných rukou, bez memorand, bez dohledu,“ prohlásil Tsipras na setkání se členy Syrizy v Aténách.

Tsiprasův plán zahnuje vznik půl milionu pracovních míst, zvyšování minimální mzdy o 7,5 procenta do roku 2021 a nabíraní zaměstnanců ve státní správě. Premiér slibuje 10 tisíc nových pracovníků ve zdravotnictví a 15 tisíc ve školství, tedy v segmentech, které v Řecku patří k nejzanedbanějším a často nutí lidi využívat služeb soukromých zařízení. Tsipras chce také plně digitalizovat vládní sektor, zdvojnásobit zahraniční investice a uzákonit sňatky stejnopohlavních párů.

K realizaci slibů má ale daleko. O tom ostatně vypovídá už termín konání voleb. Ty původně měly proběhnout až v říjnu, jenže po porážce v eurovolbách Tsipras raději přistoupil na předčasné hlasování. I to ale zřejmě prohraje. Průzkumy přisuzují Syrize zhruba 29 procent hlasů, opoziční Nová demokracie se pohybuje mezi 36 až 40 procenty.

Nový předseda řecké vlády se tak s největší pravděpodobností bude jmenovat Kyriakos Mitsotakis. Otázkou je, zda tento 51letý pokračovatel premiérské dynastie (otec Konstatntin vedl Řecko v 90. letech, do rodinné linie patří též expremiér z 20. a 30. let Evangelo Venizelos) bude vládnout sám nebo jej čekají vyjednávání o koaliční vládě.

Mitsotakis se již nechal slyšet, že jen jednobarevná vláda Nové demokracie umožní prosazení klíčových bodů programu. Pokud ji nezíská, chce vyhlásit další volby, jelikož tvrdí, že další opoziční strany s Novou demokracií nechtějí spolupracovat. „Pokud nebude možné sestavit vládu, země bude směřovat k předčasným volbám,“ pravil.

K Mitsotakisovým prioritám patří snižování v Řecku kvůli krizi velmi vysokých daní a nové zahraniční investice. Ekonomický růst pod vládou pravice má podle Mitsotakisových představ dosahovat čtyřech procent a přinést 250 tisíc nových pracovních míst. K tomu má vést hlavně uvolnění podmínek pro podnikatele. Státní sektor chce Mitsotakis ponechat v současném stavu. Nebude do něj ani nabírat, ani z něj propouštět. „Hlavním cílem bude opět představit znovuzrozené Řecko světu,“ dodal.

Průzkumy mimo jiné ukazují také na odklon Řeků od neonacistické formace Zlatý úsvit. Překvapení posledních voleb, v nichž extrémisté skončili třetí s necelými sedmi procenty hlasů, by mělo letos získat méně než čtyři procenta. Při slabém výsledku může mít Zlatý úsvit dokonce problém překonat tříprocentní hranici pro vstup do parlamentu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud