Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Řecko opět čelí obrovskému přílivu uprchlíků, do země jich přichází nejvíc za poslední rok a půl

Řecko opět čelí obrovskému přílivu uprchlíků, do země jich přichází nejvíc za poslední rok a půl

Řecko opět trápí nelegální migrace. Počet lidí, kteří v posledních měsících do země přichází, je až čtyřnásobně vyšší než během prvních letních měsíců. Nová vlna tak zhoršuje situaci v uprchlických táborech; situace je o to horší, že až dvě pětiny nových migrantů jsou děti. 

Podle úřadů je nyní příliv migrantů největší, jaký Řecko od března loňského roku zažilo - do země míří každý den na dvě stovky migrantů. „Růst uprchlíků je dramatický, navíc k nám přicházejí ti nejohroženější z nejohroženějších,“ tvrdí Elias Pavlopoulos, ředitel řecké pobočky organizace Lékaři bez hranic. „Celé rodiny nyní opouštějí válečné zóny v Iráku a Sýrii, v posledních několika měsících jsme viděli mnohem více rodin a jednotlivců, kteří byli týráni, mučeni či znásilněni,“ dodává Pavlopoulos.

Migranti se do země dostávají nejčastěji z Turecka, a to jak po vodě, tak i po souši. Neziskové organizace proto stále častěji přirovnávají současnou situaci k roku 2015, kdy do Řecka přišlo až milion migrantů.

„Jako by se vrátil rok 2015, příliv uprchlíků je obrovský. Zatímco na počátku července jich bylo 50 až 60 denně, nyní jich jsou až dvě stovky. Možná je to německými volbami, možná ochladnutím vztahů Turecka a Evropské unie nebo poslední vlnou, než přijde zima, ale něco se děje,“ komentuje situaci Pantelis Dimitriou z neziskové organizace Iliaktida.

Situace je o to horší, že až 40 procent nových migrantů jsou děti. „Pomalý proces azylového řízení navíc znamená, že lidé a děti jsou uvězněni na ostrovech v nevyhovujících podmínkách – žijí v provizorních přístřešcích s nedostatkem vody, špatnou hygienou a nedostatkem toalet,“ tvrdí nezisková organizace Save the Children.

Uprchlické hotspoty s novou vlnou začínají být přelidněné. Téměř deset tisíc lidí je totiž nyní umístěno v hotspotech, které mají kapacitu jen pět a půl tisíce osob.

„I dva roky po krizi stále vidíme, jak rodiny s dětmi spí pod stanem na holé zemi a nemohou sehnat základní léky. Víme například o třech rodinách, dohromady 16 lidí včetně těhotné ženy, které musí žít ve stanu určeném pro pět lidí,“ popisuje situaci Andreas Ring, řecký představitel organizace Save the Children.

Podle OSN přišlo do Řecka v srpnu asi 3, 5 tisíce migrantů, přibližně stejné množství, jaké dorazilo za první polovinu září.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744