Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Řečtí popeláři stávkují, města se proměnila ve skládku. Obyvatelé se děsí blížící se vlny veder

Řečtí popeláři stávkují, města se proměnila ve skládku. Obyvatelé se děsí blížící se vlny veder

Kvůli vleklé stávce popelářů, kteří usilují o zajištění trvalých pracovních míst v odvětví, bojují řecká města s rostoucími horami odpadků. Vláda se s vlnou horka, která se očekává v průběhu tohoto týdne, ocitla pod tlakem a chystá se ve zrychleném řízení v parlamentu obnovit tisíce pracovních smluv na dobu určitou, informují tamní média.

Podle odborů zastupujících pracovníky, kteří se zabývají odvozem komunálního odpadu, tento plánovaný vládní krok nestačí. V částečně přerušovaných stávkách hodlají pokračovat přinejmenším do čtvrtka, kdy během čtyřiadvacetihodinové stávky hodlají vést protestní demonstrace v centru metropole Atén, upozornil web řeckého listu To Vima.

Kabinet premiéra Alexise Tsiprase sice obnovení trvalých pracovních míst sliboval, podle agentury AP ale hrozí porušení přísných rozpočtových závazků stanovených v rámci mezinárodních záchranných dohod.

Ministři financí zemí platících eurem před téměř dvěma týdny rozhodli, že Řecko bude moci ze záchranného fondu eurozóny ESM dostat novou část úvěru z třetího záchranného programu v sumě 8,5 miliardy eur (223 miliard Kč), aby bylo schopno příští měsíc vyrovnat splatné dluhy. Ministři také uvedli, že přijmou další kroky ke zmírnění zadlužení Řecka hned po skončení nynějšího programu v příštím roce. K finanční pomoci Řecku se po dvouletém váhání rozhodl připojit i Mezinárodní měnový fond (MMF).

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link