Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Referendum mnoho pozitiv nikomu nepřinese. Ať dopadne jakkoliv, míní hispanista

Referendum mnoho pozitiv nikomu nepřinese. Ať dopadne jakkoliv, míní hispanista

Katalánské referendum o nezávislosti na Španělsku mnoho dobrého nepřinese - ani Kataláncům, ani centrální španělské vládě, míní hispanista Traian Urban z Metropolitní univerzity Praha. „Jakýkoliv jeho výstup bude nelegitimní, zpronevěří se při něm peníze, bude mít nejspíše soudní dohru a policejní střety nejsou pro lidi také nic příjemného,“ tvrdí Urban.

„Nepřijde mi, že by toto hlasování bylo extra užitečné. Jediný přínos některé ze stran, který mě napadá je, že Katalánci po něm mohou mít trochu silnější pozici, až budou jednat s centrální vládou o možném zvýšení míry autonomie,“ míní hispanista z Metropolitní univerzity Praha.

Referendum o nezávislosti Katalánska se v dnes změnilo v násilné potyčky občanů s policisty, při kterých bylo zraněno přes 760 lidí. Hlasování, které zakázal španělský ústavní soud, se policisté snažili zabránit obušky, gumovými projektily a blokováním volebních místností i zabavováním hlasovacích uren a lístků. Mnoho Katalánců přesto svůj hlas odevzdalo. Podle tamní vlády fungovala převážná většina místností.

360p
Tvrdé střety policie a Katalánců

Referendum však provázely značné zmatky a o jeho reprezentativních kvalitách nemůže být řeč. „Hlasy nebyly v obálce, neexistoval seznam oprávněných hlasujících a lidé si tiskli hlasovací lístky doma a pak jich do uren klidně házeli více,“ popisoval situaci na východě Španělska Urban.

I proto, že plebiscit nebude legálně závazný, navrhovala socialistická strana PSOE, že by centrální vláda na situaci reagovat vůbec nemusela a mohla by nechat hlasování proběhnout. „Ale to je obtížné rozhodování. Jako vláda musíte požadovat, aby se zákony dodržovaly,“ polemizuje Urban. Podle něj bylo další možností, jak násilnému průběhu referenda zabránit, jednat více proaktivně. Madrid mohl například vůdce referenda, kteří porušovali nařízení Ústavního soudu, včas odstavit. „To referendum se totiž platí ze státních peněz, soudy jej zakázaly, takže technicky jde o zpronevěru,“ soudí Urban.

Přestože Katalánsko má z první poloviny minulého století vlastní zkušenost se separatistickým terorismem, Urban neočekává, že by se Katalánci k této možnosti opět uchýlili. „Španělé si v éře baskické teroristické organizace ETA prožili své a troufám si tvrdit, že 99,9 procent Španělů to již nikdy zažít nechce,“ míní hispanista. Během éry ETA přišlo o život od 60. let minulého století do roku 2011 přes osm stovek lidí.

360p
Referendum v Katalánsku doprovází tvrdé střety s policií

Urban však zvažuje, že katalánský plebiscit může posloužit jiným evropským oblastem jako motivace pro snahy o získání autonomie. „Zvlášť silný význam to mít sice nebude, ale pro nějaká tato hnutí to jako příklad sloužit může,“ tvrdí Urban. V Evropě touží po vyšší míře autonomie či přímo samostatnosti například Jižní Tyrolsko, Baskicko, Faerské ostrovy či Vlámsko.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1