Referendum mnoho pozitiv nikomu nepřinese. Ať dopadne jakkoliv, míní hispanista | info.cz

Články odjinud

Referendum mnoho pozitiv nikomu nepřinese. Ať dopadne jakkoliv, míní hispanista

Katalánské referendum o nezávislosti na Španělsku mnoho dobrého nepřinese - ani Kataláncům, ani centrální španělské vládě, míní hispanista Traian Urban z Metropolitní univerzity Praha. „Jakýkoliv jeho výstup bude nelegitimní, zpronevěří se při něm peníze, bude mít nejspíše soudní dohru a policejní střety nejsou pro lidi také nic příjemného,“ tvrdí Urban.

„Nepřijde mi, že by toto hlasování bylo extra užitečné. Jediný přínos některé ze stran, který mě napadá je, že Katalánci po něm mohou mít trochu silnější pozici, až budou jednat s centrální vládou o možném zvýšení míry autonomie,“ míní hispanista z Metropolitní univerzity Praha.

Referendum o nezávislosti Katalánska se v dnes změnilo v násilné potyčky občanů s policisty, při kterých bylo zraněno přes 760 lidí. Hlasování, které zakázal španělský ústavní soud, se policisté snažili zabránit obušky, gumovými projektily a blokováním volebních místností i zabavováním hlasovacích uren a lístků. Mnoho Katalánců přesto svůj hlas odevzdalo. Podle tamní vlády fungovala převážná většina místností.

Tvrdé střety policie a Katalánců autor: Twitter/hectorjuanatey

Referendum však provázely značné zmatky a o jeho reprezentativních kvalitách nemůže být řeč. „Hlasy nebyly v obálce, neexistoval seznam oprávněných hlasujících a lidé si tiskli hlasovací lístky doma a pak jich do uren klidně házeli více,“ popisoval situaci na východě Španělska Urban.

I proto, že plebiscit nebude legálně závazný, navrhovala socialistická strana PSOE, že by centrální vláda na situaci reagovat vůbec nemusela a mohla by nechat hlasování proběhnout. „Ale to je obtížné rozhodování. Jako vláda musíte požadovat, aby se zákony dodržovaly,“ polemizuje Urban. Podle něj bylo další možností, jak násilnému průběhu referenda zabránit, jednat více proaktivně. Madrid mohl například vůdce referenda, kteří porušovali nařízení Ústavního soudu, včas odstavit. „To referendum se totiž platí ze státních peněz, soudy jej zakázaly, takže technicky jde o zpronevěru,“ soudí Urban.

Přestože Katalánsko má z první poloviny minulého století vlastní zkušenost se separatistickým terorismem, Urban neočekává, že by se Katalánci k této možnosti opět uchýlili. „Španělé si v éře baskické teroristické organizace ETA prožili své a troufám si tvrdit, že 99,9 procent Španělů to již nikdy zažít nechce,“ míní hispanista. Během éry ETA přišlo o život od 60. let minulého století do roku 2011 přes osm stovek lidí.

Referendum v Katalánsku doprovází tvrdé střety s policií autor: Twitter/@natzafarre

Urban však zvažuje, že katalánský plebiscit může posloužit jiným evropským oblastem jako motivace pro snahy o získání autonomie. „Zvlášť silný význam to mít sice nebude, ale pro nějaká tato hnutí to jako příklad sloužit může,“ tvrdí Urban. V Evropě touží po vyšší míře autonomie či přímo samostatnosti například Jižní Tyrolsko, Baskicko, Faerské ostrovy či Vlámsko.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud