Články odjinud

Řeknou sociální demokraté Merkelové ANO? Sčítání hlasů v Německu začalo

Řeknou sociální demokraté Merkelové ANO? Sčítání hlasů v Německu začalo

Sociální demokraté v Německu začali sčítat hlasy z vnitrostranického referenda, které rozhodne o tom, jestli vznikne vláda s CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Jasno bude v neděli. Čelní politici SPD věří, že hlasování dopadne ve prospěch již třetí velké koalice za poslední čtyři volební období.

"Snad to nebude žádný negativní výsledek a nebudu o tom vůbec ani spekulovat," poznamenala dnes šéfka sociálnědemokratických poslanců Andrea Nahlesová. Úřadující předseda SPD Olaf Scholz zase vyjádřil přesvědčení, že strana, která má nyní v průzkumech rekordně nízkou podporu, vzejde z referenda posílena. Hovořil také o vysoké účasti na hlasování.

Referenda se mohlo zúčastnit všech zhruba 463.000 sociálních demokratů. Protože otázka pokračování velké koalice ve straně i ve společnosti vzbuzuje velké emoce, vstoupily do SPD od začátku letošního roku tisíce nových členů, aby mohly také hlasovat.

Odpověď na to, jak referendum dopadne, s sebou dnes krátce před 17:00 SEČ do Berlína dovezl žlutý kamion, který za policejního doprovodu z poštovního centra v Lipsku přepravil všechny odevzdané hlasy, kterých je podle všeho několik set tisíc. Jejich sčítání, s nímž budou pomáhat i dva automaty, které zvládnou otevřít 20.000 dopisů za hodinu, má trvat celou noc. Výsledek chce SPD oznámit v neděli v 9:00 SEČ. Aby se na veřejnost nedostal dříve, musí všech 120 dobrovolných pomocníků odevzdat svůj mobilní telefon.

Při posledním podobném hlasování v roce 2013 se pro velkou koalici, která byla až do roku 2005 na spolkové úrovni naprostou výjimkou, vyslovilo 76 procent sociálních demokratů. Letos bude toto procento podle všeho výrazně nižší.

Jak je strana rozdělená, ukázalo už lednové hlasování jejího sjezdu, o tom, zda koaliční rozhovory vůbec zahájit. Pro bylo tehdy jen 56 procent delegátů. U celé členské základny přitom účast na další vládě vedené Merkelovou rozhodně nemusí mít větší podporu. Ukázala to i cvičná hlasování některých místních buněk, kde se často pro velkou koalici vyslovovala jen menšina členů.

Mezi hlavní důvody patří přesvědčení, že se SPD v koalici s CDU/CSU nemůže dostatečně profilovat, a také obava řady straníků z toho, že by sociální demokracie znovu oslabila. Už v zářijových parlamentních volbách přitom dosáhla nejhoršího výsledku od druhé světové války, když dostala jen 20,5 procenta hlasů. Zastánci velké koalice, jejíž vznik už podpořila CDU i CSU, zase argumentují tím, že sociální demokracie do koaličního programu prosadila dost svých priorit a navíc má získat několik klíčových resortů, včetně ministerstva financí.

Pokud sociální demokraté řeknou ano, mohl by Merkelovou do čela německé vlády už počtvrté zvolit Spolkový sněm 14. března. Pokud členové SPD řeknou ne, dostane se Německo do politické krize. Východiskem z něj by mohla být buď dosud nikdy nevyzkoušená menšinová vláda, nebo předčasné volby.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud