Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Remek v den Trumpovy inaugurace prolomil obvyklé mlčení. Kremelskému webu nastínil další vývoj vztahů USA s Ruskem

Remek v den Trumpovy inaugurace prolomil obvyklé mlčení. Kremelskému webu nastínil další vývoj vztahů USA s Ruskem

Před třemi lety si ho prezident Miloš Zeman prosadil jako českého velvyslance v Moskvě. Od té doby ale není o kosmonautovi Vladimíru Remkovi takřka vidu ani slechu. Do médií se vyjadřuje zřídka, chyběl i na setkání Zemana a Putina v Moskvě v květnu 2015. Při příležitosti oficiálního nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu se ale Remek v médiích přece jenom objevil. Pro kremelský web Sputnik okomentoval další vývoj rusko-amerických vztahů.

„Osobně si myslím, že by se vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy měly zlepšovat,“ uvedl Remek. Jak ale budou vypadat americko-ruské vztahy po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu, se dle českého velvyslance v Moskvě ještě uvidí. Remek poukazuje na to, že veřejným prostorem dosud proběhla spousta spekulací, kompromitujících materiálů a propagandy. Dle jeho názoru by lidé z uvedených skutečností neměli dělat závěry, ale radši by si měli počkat na to, co budou Američané provádět v praxi.      

Vyjádření pro kremelský propagandistický web je jedno z mála mediálních vystoupení, které Remek coby český velvyslanec v Rusku za tři roky svého působení ve funkci absolvoval, jak také doložil server Echo24 v listopadu loňského roku. „A to navzdory skutečnosti, že působí v zemi, která v posledních dvou letech hrála klíčovou úlohu na mezinárodní scéně,“ podotýkal server.

Komentovat odmítl Remek dění na Ukrajině, mlčel k ruskému zapojení do války v Sýrii. Velvyslancovu „neviditelnost“ ještě podtrhlo setkání prezidenta Zemana s Vladimirem Putinem v Moskvě v květnu 2015, na němž Remek chyběl.   

Českým velvyslancem v Rusku je Remek od ledna 2014. Jeho jmenování provázely kontroverze. Tehdejší šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) Remka kvůli jeho komunistické minulosti odmítal jmenovat, prezident Zeman si ho nakonec prosadil.

Ostře se do Remka pustil před dvěma lety při interpelacích ve sněmovně i poslanec Daniel Korte (TOP 09). „Velvyslancem České republiky u Ruské federace je Vladimír Remek, kovaný komunista promoskevského ražení, hrdina Sovětského svazu, který dokonce neváhal a když šel předávat své pověřovací listiny prezidentu Putinovi, připnul si toto vyznamenání na klopu, a jehož loajalita vůči České republice je tudíž více než pochybná,“ zpochybnil Korte velvyslancovu loajalitu k České republice.

Remek jako jediný Čech, který se dostal do vesmíru, byl ikonou komunistického režimu. Před nástupem do funkce velvyslance působil jako europoslanec za KSČM.

České ministerstvo zahraničí v minulosti vyjádřilo Remkovi podporu. Podle ministra financí velvyslanec reprezentuje Českou republiku dobře. „Je to skutečně reprezentant českých zájmů,“ ujistil Zaorálek v rozhovoru pro Český rozhlas.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744