REPORTÁŽ Z PAŘÍŽE: Macrone, demisi! Žluté vesty znovu vyšly do ulic, v davu byly i polonahé ženy | info.cz

Články odjinud

REPORTÁŽ Z PAŘÍŽE: Macrone, demisi! Žluté vesty znovu vyšly do ulic, v davu byly i polonahé ženy

Náměstí u pařížské Opery je ze všech stran obklíčeno policií. Muži zákona hlídkují na koních, další postávají u antonů a obrněných vozů. Dovnitř po krátké prohlídce batohu lidi pouštějí, ven už ale ne. Stále přicházejí další a další lidé oblečení do svítivě žlutých vest. Paříž se dnes probudila do další soboty sociálních protestů.

„V demonstracích budeme pokračovat, já sám už v Paříži trávím od 17. listopadu každý víkend,“ říká 38letý stavební dělník Sébastien, který přijel z města Bourges vzdáleného tři hodiny cesty. Pondělní projev, v němž prezident Emmanuel Macron oznámil ústupky, ho rozhodně neuspokojil. „Ve skutečnosti se nezmění vůbec nic,“ myslí si. Na rozdíl od davu, který právě hromadně skanduje „Macrone, demisi“, není přesvědčen, že by odstoupení hlavy státu něčemu pomohlo. „Cílem je, aby nás začali poslouchat, a jestli to bude Macron, nebo někdo jiný, není důležité,“ říká.

Demonstrace žlutých vest v Paříži (15. 12. 2018) autor: Milan Rokos (INFO.CZ)

Stejně jako prakticky všichni ostatní se Sébastien distancuje od násilí a tvrdí, že rozbíjení výloh obchodů hnutí žlutých vest jen poškozuje. „Házejí nás pak do jednoho pytle a říkají, že jsme zločinci. Podívejte se ale kolem sebe, většina lidí přišla jen pokojně manifestovat proti politice vlády.“

Podle ministerstva vnitra ale dnešní účast podstatně zaostala za tou z minulé soboty – po celé zemi vyšlo do ulic údajně jen 66 tisíc lidí /z toho 4 tisíce v Paříži), tedy méně než polovina oproti minulé sobotě. Zklamání vyjadřovali i někteří stoupenci žlutých vest, kteří se sešli na bulváru Champs-Elysées. Někteří demonstranti si stěžují na úřady, které podle nich blokují přístup do Paříže a neumožní hromadné příjezdy autobusů.

Na pořádek v ulicích Paříže dohlíží na osm tisíc policistů, z bezpečnostních důvodů je uzavřeno hned několik stanic metra v centru, dojít pěšky z těch nejbližších otevřených například k Opeře ale pro „žluté vesty“ není problém. Před čtvrtou hodinou odpoledne hlásí policie 120 zadržených, na Champs-Elysées musela v jednu chvíli použít i slzný plyn, když na ni začaly létat dlažební kostky a lahve.

Pozornost televizních kamer přitáhlo i pět mladých žen, které se postavily proti policistům v červených bundách s kapucí, ty měly ale rozepnuté a pod nimi nic. Připomínaly tak aktivistky z hnutí Femen, k těm se ale nehlásily.

Demonstrace žlutých vest v Paříži (15. 12. 2018)

Z Champs-Elysées se odpoledne vydalo několik desítek lidí na pochod centrem Paříže. „Kam jdeme? Nevím, prostě s davem. Taková je povaha našeho hnutí, jsme spontánní,“ říká 35letý Luc, který žije nedaleko Paříže. Odmítá přitom, že by žluté vesty byly napravo či nalevo, hnutí si zakládá na apolitičnosti. Při hovoru od mnoha lidí zaznívá, že nechodí k volbám, nebo odevzdávají prázdný hlasovací lístek.

„Paříži, na nohy, povstaň,“ skanduje dav, jež mnozí Pařížané pobaveně sledují z chodníku a fotí si ho na mobilní telefony. Někteří obyvatelé metropole nad Seinou se ale do protestů také zapojují. Jako například padesátnice Nadja, profesorka na vysoké škole. Proti reformě školství nynější vlády už protestovala dříve, nyní se připojila k hnutí žlutých vest. Současná školská politika podle ní vede k vzrůstající nerovnosti.

Demonstrace žlutých vest v Paříži (15. 12. 2018) autor: Milan Rokos (INFO.CZ)

Mnozí demonstranti opakují požadavek na zřízení institutu referenda (ve Francii se označuje zkratkou RIC). „Chceme ho zavést, aby vláda začala reálně reprezentovat lidi, takhle zastupuje jen tři procenta bohatých,“ soudí 48letá Cécile žijící v regionu Ile de France. Na manifestaci k pařížské Opeře se vypravila se svými dvěma sestrami. Bere sice o něco více, než činí minimální mzda, stěžuje si ale na výši daní a klesající kupní sílu.

Tu pociťuje i čtyřicátník Mickael, jenž se živí jako úředník. „Máme dvě děti, moje žena je také úřednice. Nezaměstnaní tedy nejsme, ale i tak máme problémy vyjít. A Macron? Ten se stará jen o bohaté,“ vyjadřuje široce rozšířený názor. Na zádech své žluté vesty má pro prezidenta napsaný vzkaz: „Macrone, my nechceme být milionáři, nám stačí normálně žít, ne přežívat.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud