Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Republika San Escobar. Sociální sítě se baví přešlapem polského ministra zahraničí

Republika San Escobar. Sociální sítě se baví přešlapem polského ministra zahraničí

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski se během návštěvy Spojených států dopustil pořádného přešlapu. Před novináři suverénně prohlásil, že se sešel se zástupci karibského San Escobaru. Že vám to jméno nic neříká? Není divu, takový stát totiž neexistuje. Ministerského faux pas se chytily sociální sítě, které si z falešné zeměpisné kuriozity škodolibě dělají srandu.    

Waszczykowski přicestoval tento týden do New Yorku, aby zde lobboval za křeslo pro Polsko v Radě bezpečnosti OSN mezi roky 2018 a 2019. Potěšený úspěšnými jednáními triumfálně předstoupil před novináře, kterým oznámil, že se setkal s představiteli zhruba dvaceti zemí. Vzápětí se pochlubil historickým milníkem – poprvé v historii polské diplomacie prý jednal se zástupci karibských národů. Jako příklad vedle Belize uvedl také San Escobar, všiml si Washington Post. Taková země ale neexistuje.

Na sociálních sítích se zpráva o údajném karibském státu San Escobar setkala s velkým ohlasem. Řadu uživatelů napadlo, že polský diplomat měl patrně na mysli nechvalně proslulého kolumbijského narkobarona Pablo Escobara.

Na Twitteru dokonce neznámý vtipálek založil neexistujícímu státu účet. „Lidově demokratická republika San Escobar“ má dokonce svoji vlajku a ostatní uživatele Twitteru hojně zásobuje informacemi o dění v zemi.

Smyšlený stát se dočkal svých stránek i na Facebooku. Představitelé San Escobaru na nich slibují, že Waszczykowskému vztyčí sochu na centrálním náměstí. Aby nemuseli stavět novou, „vypůjčí“ si ze Skopje sochu Filipa Makedonského.

Mezi Poláky se diplomatův přešlap dočkal ostré kritiky. „Je to sranda, když si představíte, že jediní spojenci, kteří vám zbývají, jsou Bělorusko, Maďarsko a smyšlený stát,“ citoval Washington Post jednoho z kritiků.

Mluvčí polského ministra zahraničí Joanna Wajda mezitím vysvětlila, že Waszczykowski měl na mysli karibský ostrovní stát Svatý Kryštof a Nevis (ve španělštině San Cristobal y Nieves). Reakce sociálních sítí na sebe opět nenechala dlouho čekat. Svatý Kryštof a Nevis „narušuje naše vztahy s Polskem“, objevilo se na twitterovém účtu San Escobaru.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1