Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Republikáni pochválili Trumpa za „úspěch, který nemá obdoby“. Víc se ale mýlit nemohli

Republikáni pochválili Trumpa za „úspěch, který nemá obdoby“. Víc se ale mýlit nemohli

Republikánský národní výbor v úterý pochválil prezidenta Trumpa za „bezprecedentní ekonomický růst“, který dosáhly Spojené státy za prvního půl roku jeho prezidentování. Podle statistik totiž za první pololetí letošního roku vzniklo v USA milion pracovních míst. Politický reportér deníku The Washington Post Aaron Blake nicméně tvrdí, že o žádný mimořádný úspěch se nejedná. Trumpovi předchůdci v Bílém domě dosáhli lepších výsledků.

Podle Blakea Republikánský národní výbor přestřelil, když označil zprávu o počtu pracovních míst v USA za „bezprecedentní“ úspěch Donalda Trumpa. „Tento tweet silně naznačuje, že ‚1 milion nových pracovních míst v šesti měsících‘ za žádného z Trumpových předchůdců v úřadu nevzniklo. Ale to je špatné tvrzení, hodně špatné,“ píše Blake v komentáři pro deník The Washinton Post. 

Reportér poukazuje na skutečnost, že trh práce dosahoval za Trumpova předchůdce v úřadu – Baracka Obamy – lepších výsledků. Milionovou hranici pracovních míst překročil od pololetí 2013 pokaždé s poměrně velkou rezervou. „Jenom za posledních šest měsíců Baracka Obamy ve funkci vzniklo víc pracovních míst – 1, 08 milionů – než kolik jich bylo vytvořeno za prvních šest měsíců prezidentování Donalda Trumpa – 1, 07 milionů,“ zdůrazňuje Blake.

Pokud by se bralo v úvahu vyloženě prvních šest měsíců prezidentování, ani v tom není Donald Trump nijak výjimečný. Více pracovních míst za prvního půl roku vzniklo dle Blakea hned za tří z jeho šesti předchůdců v úřadu. Barack Obama i George W. Bush zahajovali své působení v Bílém domě v době hospodářské recese.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1