Republikáni v Iowě schválili nejtvrdší protipotratový zákon v USA, podle kritiků je protiústavní | info.cz

Články odjinud

Republikáni v Iowě schválili nejtvrdší protipotratový zákon v USA, podle kritiků je protiústavní

Zákonodárný sbor amerického státu Iowa, který ovládají republikáni, dnes schválil nejpřísnější protipotratový zákon v USA. Nová pravidla vstoupí v platnost po podpisu guvernérky a zakazují interrupci od okamžiku, kdy plodu bije srdce, což je podle lékařů zhruba šestý týden těhotenství.

Snaha prosadit novou, přísnější legislativu pro kontrolu porodnosti je v poslední době patrná v řadě amerických států. Parlament státu Mississippi v březnu schválil zákon, který zakazuje potraty po 15 týdnech těhotenství. Soud ale platnost zákona předběžným opatřením pozastavil, než dospěje ke konečnému verdiktu.

Soudní žaloba se očekává i v případě zákona schváleného dnes v Iowě. Už v roce 2013 byl totiž ve státech Severní Dakota a Arkansas schválen zákon o „bijícím srdci“ obdobný tomu, který dnes prošel v iowském parlamentu. Tehdy ale soudy zákon zrušily.

Podle agentury AP zákon schválený v Iowě připouští výjimky, hlavně v případech ohrožení života matky, částečně i pokud jde o potrat po incestu nebo znásilnění. Guvernérka Iowy Kim Reynoldsová s největší pravděpodobností zákon podepíše.

Podle kritiků je iowský zákon protiústavní, protože je v rozporu s rozhodnutím nejvyššího soudu USA z roku 1973, podle něhož má žena právo na potrat do doby, než je plod schopný života. Stoupenci zákona odhlasovaného dnes v Iowě doufají, že schválená novela naopak nejvyšší soud přesvědčí, aby své stanovisko změnil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud