Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Revoluce v řadách Tálibánu: Radikálové vkročili do moderní doby, videa a Facebook už nejsou hřích

Revoluce v řadách Tálibánu: Radikálové vkročili do moderní doby, videa a Facebook už nejsou hřích

Když vládli na přelomu tisíciletí Afghánistánu, zakázali televizi i prakticky všechnu hudbu. Teď o svých akcích informují na webu, natáčejí videa, pořizují si selfie a k propagandě používají sociální sítě. Časy se mění a s nimi také radikální hnutí Tálibán, které stále bojuje o nadvládu nad Afghánistánem, i když už dramaticky modernějšími prostředky.

„Nejméně čtyři loutky byly zabity a dvě další zraněny ve střetech souvisejících s ofenzívou bojovníků svaté války v okrese Pol–e Chumrí na území provincie Baghlán…“ Tak začíná zpráva z webu „Hlas džihádu“, kterou její autoři publikovali 7. listopadu. Stránka má v záhlaví nápis „Islámský emirát Afghánistán“ a je k dispozici rovněž v anglické verzi. I lidem, kteří tímto jazykem vládnou, je ale zřejmě nutné podobné texty dovysvětlit.

„Islámský emirát Afghánistán“ je název někdejšího státního útvaru, který mezi roky 1996 a 2001 zřídilo na většině afghánského území hnutí Tálibán. To stále opakuje, že jeho emirát nikdy nezanikl, jakkoli dnes v Kábulu sedí prozápadní vláda, která kontroluje jistě přes polovinu území. (Podle poslední zprávy americké vládní agentury SIGAR je kábulský kabinet pánem nad 55,5 procenta afghánského státu.) „Bojovníkem svaté války“ se myslí buď přímo tálibánský voják, kterých je teď okolo 60 tisíc, nebo bojovník sympatizujících milic. „Loutka“ je pak rutinní označení příslušníka vládní armády či prozápadního politika, kteří jsou podle tálibánského hodnocení vedeni Spojenými státy a jejich islámu nepřátelskými zájmy.

Zprávu o srpnovém zabití trojice českých vojáků pak tálibánský web zaznamenal takto: „V sobotu 4. srpna byl v okrese Bagram provincie Parván zničen tank zahraničních okupantů, během něhož zahynula celá jeho osádka. Následného dne provedl statečný bojovník svaté války pečlivě připravený útok na konvoj okupačních sil, během kterého bylo zabito nebo zraněno celkem patnáct nájezdníků. Nepřítel nicméně přiznal pouze smrt tří vojáků…“ Pro úplnost: podle aliančních zpráv byli během incidentu zraněni ještě tři lidé – Američan a dva afghánští vojáci.

INFOGRAFIKA DNE: Rozložení sil v Afghánistánu (červen 2018)INFOGRAFIKA DNE: Rozložení sil v Afghánistánu (červen 2018)autor: info.cz

Samotný web slouží spíše novinářům a konzervativním uživatelům internetu, mladší Afghánci stejně jako jejich vrstevníci jinde sledují spíše sociální sítě. Ani na ně Tálibán nezapomíná, ačkoliv jím založené účty provozovatelé sítí často a někdy i rychle ruší. Radikálové, často jako jednotlivci, jsou přesto aktivní na Facebooku, Twitteru i Instagramu, s možnými rekruty komunikují vousatí velitelé rovněž přes Telegram nebo WhatsApp. Pro operační systém Android dokonce Tálibán vyvinul aplikaci „Elemarah“, prostřednictvím které bojovníci i jejich propagandisté sdíleli také videa a fotky, často sebe samých. Dosud lze pod tímto heslem účty na sociálních sítích najít, ne vždy jde ale o originální zdroj.

Jakkoli web i sociální sítě radikálům při jejich sebepropagaci většinou slouží, letos jim už nejméně jednou přidělaly vrásky. V červnu během Svátku přerušení půstu (Íd al-fitr) platilo dlouho očekávané příměří, čehož Afghánci znepřátelených stran využili k mnoha bouřlivým setkáním. Není divu, příbuzní se často neviděli roky. Exploze bratrství se neobešla bez řady snímků umístěných na sociálních sítích, což podle dostupných zdrojů vyděsilo konzervativní tálibánské vůdce. Ti totiž podobné projevy smíření nejen neočekávali, ale ani nechtěli.

Tálibán každopádně učinil značný pokrok. Když se v polovině 90. let minulého století dostával v Afghánistánu k moci, zakazoval nejen populární hudbu, ale i televizi jako takovou, o nosičích CD a DVD nemluvě. Považoval totiž takovou zábavu za neislámskou a rozptylující. Takový přístup ale odrážel jeho tehdejší ultrakonzervativní vnímání světa, jiné islamistické skupiny takto úzkoprsé nejsou. Časy se tak mění i v Afghánistánu, kde je nyní nejméně desetina obyvatel připojena k síti, za což země vděčí především zavedení mobilní sítě 3G v roce 2012. Pro srovnání, v roce 2004 měla k webu přístup desetina procenta všech Afghánců.

720p 360p
Terezu H. v Pákistánu nechytili náhodou. Sousední stát heroinem zásobuje celý svět

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1