Revoluce v řadách Tálibánu: Radikálové vkročili do moderní doby, videa a Facebook už nejsou hřích | info.cz

Články odjinud

Revoluce v řadách Tálibánu: Radikálové vkročili do moderní doby, videa a Facebook už nejsou hřích

Když vládli na přelomu tisíciletí Afghánistánu, zakázali televizi i prakticky všechnu hudbu. Teď o svých akcích informují na webu, natáčejí videa, pořizují si selfie a k propagandě používají sociální sítě. Časy se mění a s nimi také radikální hnutí Tálibán, které stále bojuje o nadvládu nad Afghánistánem, i když už dramaticky modernějšími prostředky.

„Nejméně čtyři loutky byly zabity a dvě další zraněny ve střetech souvisejících s ofenzívou bojovníků svaté války v okrese Pol–e Chumrí na území provincie Baghlán…“ Tak začíná zpráva z webu „Hlas džihádu“, kterou její autoři publikovali 7. listopadu. Stránka má v záhlaví nápis „Islámský emirát Afghánistán“ a je k dispozici rovněž v anglické verzi. I lidem, kteří tímto jazykem vládnou, je ale zřejmě nutné podobné texty dovysvětlit.

„Islámský emirát Afghánistán“ je název někdejšího státního útvaru, který mezi roky 1996 a 2001 zřídilo na většině afghánského území hnutí Tálibán. To stále opakuje, že jeho emirát nikdy nezanikl, jakkoli dnes v Kábulu sedí prozápadní vláda, která kontroluje jistě přes polovinu území. (Podle poslední zprávy americké vládní agentury SIGAR je kábulský kabinet pánem nad 55,5 procenta afghánského státu.) „Bojovníkem svaté války“ se myslí buď přímo tálibánský voják, kterých je teď okolo 60 tisíc, nebo bojovník sympatizujících milic. „Loutka“ je pak rutinní označení příslušníka vládní armády či prozápadního politika, kteří jsou podle tálibánského hodnocení vedeni Spojenými státy a jejich islámu nepřátelskými zájmy.

Zprávu o srpnovém zabití trojice českých vojáků pak tálibánský web zaznamenal takto: „V sobotu 4. srpna byl v okrese Bagram provincie Parván zničen tank zahraničních okupantů, během něhož zahynula celá jeho osádka. Následného dne provedl statečný bojovník svaté války pečlivě připravený útok na konvoj okupačních sil, během kterého bylo zabito nebo zraněno celkem patnáct nájezdníků. Nepřítel nicméně přiznal pouze smrt tří vojáků…“ Pro úplnost: podle aliančních zpráv byli během incidentu zraněni ještě tři lidé – Američan a dva afghánští vojáci.

INFOGRAFIKA DNE: Rozložení sil v Afghánistánu (červen 2018)INFOGRAFIKA DNE: Rozložení sil v Afghánistánu (červen 2018)autor: info.cz

Samotný web slouží spíše novinářům a konzervativním uživatelům internetu, mladší Afghánci stejně jako jejich vrstevníci jinde sledují spíše sociální sítě. Ani na ně Tálibán nezapomíná, ačkoliv jím založené účty provozovatelé sítí často a někdy i rychle ruší. Radikálové, často jako jednotlivci, jsou přesto aktivní na Facebooku, Twitteru i Instagramu, s možnými rekruty komunikují vousatí velitelé rovněž přes Telegram nebo WhatsApp. Pro operační systém Android dokonce Tálibán vyvinul aplikaci „Elemarah“, prostřednictvím které bojovníci i jejich propagandisté sdíleli také videa a fotky, často sebe samých. Dosud lze pod tímto heslem účty na sociálních sítích najít, ne vždy jde ale o originální zdroj.

Jakkoli web i sociální sítě radikálům při jejich sebepropagaci většinou slouží, letos jim už nejméně jednou přidělaly vrásky. V červnu během Svátku přerušení půstu (Íd al-fitr) platilo dlouho očekávané příměří, čehož Afghánci znepřátelených stran využili k mnoha bouřlivým setkáním. Není divu, příbuzní se často neviděli roky. Exploze bratrství se neobešla bez řady snímků umístěných na sociálních sítích, což podle dostupných zdrojů vyděsilo konzervativní tálibánské vůdce. Ti totiž podobné projevy smíření nejen neočekávali, ale ani nechtěli.

Tálibán každopádně učinil značný pokrok. Když se v polovině 90. let minulého století dostával v Afghánistánu k moci, zakazoval nejen populární hudbu, ale i televizi jako takovou, o nosičích CD a DVD nemluvě. Považoval totiž takovou zábavu za neislámskou a rozptylující. Takový přístup ale odrážel jeho tehdejší ultrakonzervativní vnímání světa, jiné islamistické skupiny takto úzkoprsé nejsou. Časy se tak mění i v Afghánistánu, kde je nyní nejméně desetina obyvatel připojena k síti, za což země vděčí především zavedení mobilní sítě 3G v roce 2012. Pro srovnání, v roce 2004 měla k webu přístup desetina procenta všech Afghánců.

Terezu H. v Pákistánu nechytili náhodou. Sousední stát heroinem zásobuje celý svět autor: INFO.CZ

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Články odjinud