Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Řidič, který najel do pizzerie u Paříže a zabil dítě, nebyl terorista. Byl pod vlivem drog a chtěl se zabít

Řidič, který najel do pizzerie u Paříže a zabil dítě, nebyl terorista. Byl pod vlivem drog a chtěl se zabít

Pondělní najetí autem do restaurace u Paříže nebylo teroristickým činem. Podle agentury Reuters to dnes oznámil žalobce, jenž začne incident vyšetřovat jako vraždu. Zadržený řidič v obci Sept-Sorts najel do pizzerie, kde zabil holčičku a zranil další lidi. Podle ministerstva vnitra se tímto způsobem zřejmě pokusil o sebevraždu.

Žalobce na místě neštěstí řekl, že pachatel jednal záměrně. Podle agentury AP dodal, že byl velmi pravděpodobně pod vlivem drog.

„Auto najelo na terasu a narazilo do baru. Řidiče se poté pokusil vycouvat, ale někdo ho zastavil. Policie přijela rychle. V restauraci mohlo být asi dvacet lidí,( řekl televizu BFM svědek.

Mluvčí ministerstva vnitra označil řidiče za depresivního muže labilní povahy, jenž se údajně nedávno pokoušel zabít. Tajné službě ani policii prý nebyl znám.

Řidič narozený v roce 1985, jehož jméno úřady nezveřejnily, najel v pondělí v noci se svým vozem BMW do pizzerie v malé obci Sept-Sorts, která leží asi 65 kilometrů východně od Paříže. Zabil holčičku a zranil další lidi, kteří seděli na venkovní zahrádce.

Incident se stal necelý týden poté, co muž, zřejmě šestatřicetiletý Alžířan, najel s osobním autem do skupiny vojáků na pařížském předměstí a šest jich zranil.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1