Řidič Uberu teroristou napojeným na Islámský stát. Co víme o útoku v NYC a na co stále nemáme odpověď | info.cz

Články odjinud

Řidič Uberu teroristou napojeným na Islámský stát. Co víme o útoku v NYC a na co stále nemáme odpověď

Osm mrtvých za sebou nechal uzbecký útočník, který najel pronajatou dodávkou do lidí na Manhattanu. Případ zprvu provázely nejasnosti. Policie útok vyšetřuje jako teroristický čin a úřady již potvrdily, že muž měl vyzby na tzv. Islámský stát (IS). Co zatím o tragédii v New Yorku víme?

Pachatel vjel s pick-upem na cyklistickou stezku vedoucí podél West Side Highway, rušné magistrály lemující západní pobřeží Manhattanu. Cestou srážel lidi, nakonec naboural školní autobus. Poté, co svůj vůz opustil, měl křičet Alláhu akbar (arabsky Bůh je velký).

Útok okomentoval i americký prezident Donald Trump. „Nesmíme dovolit ISIS vrátit se nebo vstoupit do naší země poté, co jsme je porazili na Blízkém východě a jinde. Dost!“ napsal na sociální síť Twitter. Newyorské úřady již potvrdily, že útočník byl skutečně napojený na Islámský stát.

 

Co víme?

Naopak zřejmé je, že police prověřuje čin jako teroristický útok. Podle guvernéra státu New York Andrewa Cuoma nic nenasvědčuje, že by útočník jednal v rámci větší skupiny. „Byla o akce jednotlivce, který zamýšlel způsobit bolest a pravděpodobně smrt,“ komentoval Cuomo.

Útočníkem byl 29letý Uzbek Sayfullo Saipov. Policie ho postřelila a muž skončil ve vážném stavu v nemocnici. Lékaři ale předpokládají, že přežije.

Saipov žil ve Spojených státech legálně. Přijel v roce 2010 z Taškentu a usídlil se v Ohiu. Od amerických úřadů obdržel zelenou kartu umožňující trvalý pobyt. Saipov si hledal práci, chtěl si zlepšit angličtinu. Na Floridě si zařídil řidičský průkaz a po přestěhování do New Jersey začal pracovat jako řidič Uberu.

„Jsme v kontaktu s FBI a nabídli jsme jim asistenci při jejich vyšetřování. Přezkoumáváme historii tohoto partnera v Uberu a v tuto chvíli jsme nenašli žádné související znepokojující bezpečností zprávy,“ cituje New York Times představitele Uberu.

V New Jersey si Saipov také pronajal pick-up, kterým vjel na cyklostezku v Manhattanu a zabil celkem osm lidí. Pět z nich byli argentinští turisté, kteří přijeli na sraz se střední školou po třiceti letech. Jedenáct lidí skončilo s vážnými zraněními v nemocnici.

Útočník následně vyskočil z vozu a podle newyorských úřadů v ruce držel zbraně. Zabít jimi ale nikoho nemohl. Jednalo se o paintballovou a peletovou pistoli.

Podle televize CNN objevili policisté v dodávce vzkaz naznačující, že čin byl spáchán ve jménu IS. Napojení na Islámský stát potvrdily také newyorské úřady.

Záběry těsně po útoku na Manhattanu zachycují pravděpodobného teroristu autor: Snapchat/Towhid Kabir Xisan

Zapojení IS nahrává také fakt, že Uzbek čin spáchal v den, kdy v USA slaví Halloween. Není to poprvé, kdy si zvolil příležitost, při níž je v ulicích velké množství lidí. Už dříve útočil například během oslav státního svátku ve francouzském Nice. K džihádistům se hlásil i terorista, který loni zabíjel na vánočních trzích v Berlíně. Islamisté minulý rok také naznačovali, že by mohli zaútočit na přehlídku ke Dni díkůvzdání.

Co nevíme?

Zatím není zcela zřejmá identita některých obětí. Nejistá zůstává také útočníkova motivace, zda útočil spontánně, nebo měl nějaký určitý cíl.

Policie tvrdí, že jednal sám, ale zatím nedodala žádné důkazy, které by to podepřely. Neví ani, jak si útok připravoval, zda si místo dopředu obhlížel, nebo kde se pohyboval před akcí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud