Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Řidič Uberu teroristou napojeným na Islámský stát. Co víme o útoku v NYC a na co stále nemáme odpověď

Řidič Uberu teroristou napojeným na Islámský stát. Co víme o útoku v NYC a na co stále nemáme odpověď

Osm mrtvých za sebou nechal uzbecký útočník, který najel pronajatou dodávkou do lidí na Manhattanu. Případ zprvu provázely nejasnosti. Policie útok vyšetřuje jako teroristický čin a úřady již potvrdily, že muž měl vyzby na tzv. Islámský stát (IS). Co zatím o tragédii v New Yorku víme?

Pachatel vjel s pick-upem na cyklistickou stezku vedoucí podél West Side Highway, rušné magistrály lemující západní pobřeží Manhattanu. Cestou srážel lidi, nakonec naboural školní autobus. Poté, co svůj vůz opustil, měl křičet Alláhu akbar (arabsky Bůh je velký).

Útok okomentoval i americký prezident Donald Trump. „Nesmíme dovolit ISIS vrátit se nebo vstoupit do naší země poté, co jsme je porazili na Blízkém východě a jinde. Dost!“ napsal na sociální síť Twitter. Newyorské úřady již potvrdily, že útočník byl skutečně napojený na Islámský stát.

 

Co víme?

Naopak zřejmé je, že police prověřuje čin jako teroristický útok. Podle guvernéra státu New York Andrewa Cuoma nic nenasvědčuje, že by útočník jednal v rámci větší skupiny. „Byla o akce jednotlivce, který zamýšlel způsobit bolest a pravděpodobně smrt,“ komentoval Cuomo.

Útočníkem byl 29letý Uzbek Sayfullo Saipov. Policie ho postřelila a muž skončil ve vážném stavu v nemocnici. Lékaři ale předpokládají, že přežije.

Saipov žil ve Spojených státech legálně. Přijel v roce 2010 z Taškentu a usídlil se v Ohiu. Od amerických úřadů obdržel zelenou kartu umožňující trvalý pobyt. Saipov si hledal práci, chtěl si zlepšit angličtinu. Na Floridě si zařídil řidičský průkaz a po přestěhování do New Jersey začal pracovat jako řidič Uberu.

„Jsme v kontaktu s FBI a nabídli jsme jim asistenci při jejich vyšetřování. Přezkoumáváme historii tohoto partnera v Uberu a v tuto chvíli jsme nenašli žádné související znepokojující bezpečností zprávy,“ cituje New York Times představitele Uberu.

V New Jersey si Saipov také pronajal pick-up, kterým vjel na cyklostezku v Manhattanu a zabil celkem osm lidí. Pět z nich byli argentinští turisté, kteří přijeli na sraz se střední školou po třiceti letech. Jedenáct lidí skončilo s vážnými zraněními v nemocnici.

Útočník následně vyskočil z vozu a podle newyorských úřadů v ruce držel zbraně. Zabít jimi ale nikoho nemohl. Jednalo se o paintballovou a peletovou pistoli.

Podle televize CNN objevili policisté v dodávce vzkaz naznačující, že čin byl spáchán ve jménu IS. Napojení na Islámský stát potvrdily také newyorské úřady.

720p 360p
Záběry těsně po útoku na Manhattanu zachycují pravděpodobného teroristu

Zapojení IS nahrává také fakt, že Uzbek čin spáchal v den, kdy v USA slaví Halloween. Není to poprvé, kdy si zvolil příležitost, při níž je v ulicích velké množství lidí. Už dříve útočil například během oslav státního svátku ve francouzském Nice. K džihádistům se hlásil i terorista, který loni zabíjel na vánočních trzích v Berlíně. Islamisté minulý rok také naznačovali, že by mohli zaútočit na přehlídku ke Dni díkůvzdání.

Co nevíme?

Zatím není zcela zřejmá identita některých obětí. Nejistá zůstává také útočníkova motivace, zda útočil spontánně, nebo měl nějaký určitý cíl.

Policie tvrdí, že jednal sám, ale zatím nedodala žádné důkazy, které by to podepřely. Neví ani, jak si útok připravoval, zda si místo dopředu obhlížel, nebo kde se pohyboval před akcí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1