Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Říkali nám, že jsme zvířata a zemřeme.“ Svědectví z čečenských vězení pro gaye

„Říkali nám, že jsme zvířata a zemřeme.“ Svědectví z čečenských vězení pro gaye

Alespoň jednou za den Adamovi připnuli na prsty u rukou i nohou kovové svorky. Jeden muž pak otočil pákou, která mu pustila do těla elektrické šoky. Pokud nekřičel, přišli další dozorci a bili ho holemi a kovovými tyčemi. Během nelidského mučení na něj křičeli dozorci nadávky za to, že je gay. Přečtěte si mrazivé svědectví mužů, kterým se z Čečny podařilo uprchnout. 

Ve vězení ho nutili, aby jim řekl jména dalších homosexuálů. „Někdy se snažili získat nějaké informace, jindy to mučení dělali jen pro zábavu,“ vypráví Adam o věcech, které se mu přihodily teprve před měsícem.

Deník Guardian mluvil s gayem z Čečny, který se stal obětí šílené antikampaně vedené proti homosexuálním mužům. Perzekuce se dotkla stovek mužů a několik bylo dokonce zabito, zatím se ví o třech. Podobné hrůzy se dějí po celé zemi. Igor Kochetov, gay aktivista z Petrohradu pomohl zřídit krizovou linku, která pomáhá s evakuací ohrožených osob. Linka je vytížená, muži se skrývají jak před úřady, tak před svými konzervativními rodinami.

„Mluvíme tady o masové perzekuci gayů, stovky lidí úřady unesly,“ řekl deníku. „Tohle je v novodobé historii bezprecedentní nejen v Rusku, ale po celém světě. Bez debat se jedná o zločin proti lidskosti,“ řekl.

„Nevím, co se stalo s ostatními. Je příliš nebezpečné někoho kontaktovat, protože telefony jsou monitorovány,“ vypráví Adam. Pro Adama horor začal telefonátem od homosexuálního kamaráda. „Zavolal mi a velmi klidně a normálním hlasem mi navrhl setkání. Znám ho dlouho, takže jsem neměl žádné podezření,“ vypráví. Když ale přijel na sjednané místo, pochopil, že to na něj všechno nastražili. Čekalo tam šest lidí, někteří v uniformách. Křičeli, že vědí, že je gay.

Zpočátku to zapíral, ale když začalo být jasné, že muži četli zprávy, které posílal jiným mužům, přiznal pravdu. Převezli ho do  vězení a zavřeli do místnosti. Musel spát na betonové podlaze. „Vzbudili nás v pět ráno a nechali nás vzhůru až do jedné ráno. Chodili za námi různí lidé, kteří se střídali v mlácení. Někdy přivedli jiné vězně, kterým řekli, že jsme gayové a přikázali jim, aby nás také bili,“ vypovídá.

Zadržení muži z celé země mají podobnou zkušenost. Únosci jim vzali mobily a chtěli vědět, kteří z jejich kontaktů jsou také homosexuálové. „Říkali nám, že jsme zvířata, že nejsme lidé a že tam zemřeme,“ říká. Po deseti dnech byli někteří muži propuštěni ke svým rodinám. „Řekli: Vás syn je buzna. Dělejte s ním, co chcete,“ vzpomíná. Adam svou orientaci rodině nepřiznal, přesto s ním jeho otec odmítl mluvit a vyhrožoval mu násilím. Jednou v noci si Adam vzal pár svých věcí, nikomu nic neřekl a rozhodl se odjet co nejdál od Čečenska. Nikdy mimo svou zemi nežil a má strach z nového začátku. S rodinou v kontaktu není.

Mluvčí čečenského prezidenta Kadyrova Alvi Karimov pořád odmítá jakékoliv zvěsti o únosech gayů a tvrdí, že v zemi žádní homosexuálové nejsou a i kdyby byli, úřady by nemuseli dělat nic. „Kdyby takoví lidé v Čečensku žili, orgány práva by nemusely dělat vůbec nic, protože jejich příbuzní by je poslali někam, odkud není návratu,“ řekl.

Mluvčí ruského prezidenta Putina Dmitrij Peskov řekl, že o incidentech nemá žádné informace a poradil těm, kteří mají nějaké problémy obrátit se na příslušné úřady: na čečenské úřady, které únosy páchají. Komunita gayů v Čečensku je velmi uzavřená a mnoho mužů žije dvojí život. Mít gaye v rodině totiž přivádí hanbu na celou rodinu.

Akhmed věděl dlouho, že je gay, ale nikdy se neodvážil dát své pocity najevo. Až jednou se rozhodl jít na schůzku s mužem, který ho poté udal na policii. Ukázalo se, že tento muž byl dříve také zadržen kvůli homosexualitě. S policií spolupracoval na odhalení dalších gayů a na oplátku mu policie slíbila, že neřekne nic jeho rodině. Úřady nyní vydírají Akhmeda a žádají peníze, jinak prý zveřejní na internetu kompromitující materiál. Mnoho gayů v Čečensku policie takto vydírá léta. Události posledních měsíců ale posunuly situaci gayů v zemi úplně na novou úroveň.

Akhmed zavolal své rodině, když byl mimo Čečnu. Ta předala telefon policii, aby mu sdělila, že si vezmou jako rukojmího jednoho z příbuzných, dokud se nevrátí. Jiný člen rodiny na něj přes telefon křičel nadávky. Policie příbuzným oznámila, že je gay. Rodina mu přikázala, aby se vrátil. „Vůbec nepochybuji o tom, že mě moji příbuzní chtějí zabít,“ řekl. „Byla to pozvánka na mou popravu,“ dodal.

Akhmed tak sice slíbil, že přijede, ale když si vše pořádně promyslel, odletěl do Moskvy. Z Ruska se mu podařilo utéct a teď žádá o azyl v evropské zemi. Tehdy měl pocit, že ho postihla strašná smůla. Když se ale dozvěděl o děsivé kampani proti gayům, zjistil, jaké má štěstí, že není doma.

Od té doby s nikým z rodiny nemluvil. Ani nemohl. Policie sleduje rodinnou komunikaci. „Představte si, že jste zničil život nejen sobě, ale také celé své rodině,“ povídá. „Jen jsem chtěl, aby na mě byla moje máma pyšná a šťastná. Chtěl jsem se oženit. Všechny tyto problémy jsem si chtěl vzít do hrobu. Ani v nejhorších nočních můrách by mě nenapadlo, že budu sedět tady tváří v tvář novináři a říkat: Jsem Čečenec a jsem gay.“

Lidskoprávní aktivisté se snaží dostat gaye nejen z Čečny, ale i z Ruska. Domnívají se totiž, že jsou v nebezpečí i v Moskvě a dalších ruských městech a čečenské úřady nebo dokonce jejich příbuzní by je mohli v Rusku najít. Evropské ambasády ale udělují azyl jen lidem, kteří do evropské země přijedou. Úřady nevydají vízum lidem plánujícím o azyl požádat.

Akhmed viděl fotografie gayů, kteří měli rány způsobené mučením. Těm, kteří podali svěděctví se podařilo uprchnout, osud stovek dalších je ale neznámý. „Nikdo neví, kolik lidí zemřelo,“ řekl Akhmed. „Je takřka nemožné většinu lidí kontaktovat a něco zjistit. Ale překvapilo by měl, kdyby zemřeli jen tři lidé,“ vyjadřuje obavy. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744