Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rodiče do vězení, děti do ústavní péče. Nový bič na migranty v USA: oddělit matky od dětí

Rodiče do vězení, děti do ústavní péče. Nový bič na migranty v USA: oddělit matky od dětí

Americké úřady chystají další zpřísnění imigrační politiky. Nově by od sebe mohly oddělovat matky s dětmi, které překročí hranice USA nelegálně. Chce tak odradit rodiče od čím dál častějších pokusů přesídlit do Spojených států.

Agentura Reuters, která informaci přinesla, se odvolává na tři zdroje z ministerstva vnitřní bezpečnosti. Návrh by měl vnést nová pravidla do nynější praxe zadržování migrantů cestujících s dětmi.

Zatímco Obamova administrativa zavedla pravidlo, podle něhož mohou úřady ženy s dětmi zadržovat v záchytných zařízeních pouze 20 dní, současná vláda má na věc úplně odlišný pohled. Prezident Donald Trump vyzval k ukončení praxe tzv. „chyť a pust“, což v praxi znamená, že žadatelé o azyl čekají na vyřízení žádostí na svobodě.

Podle návrhu ministerstva by nově rodiče zůstávali ve vazbě, zatímco na jejich děti by čekala ústavní péče pod dozorem ministerstva zdravotnictví. V ní by měly lepší podmínky a méně omezení.

„Cesta na sever je nebezpečná a je na ní mnoho situací, kdy děti mohou být zneužity nebo přijít o život. S ohledem na bezpečnost zkoumáme, jak rodiny odradit od toho se na cestu vůbec vydat,“ stojí v prohlášení ministerstva vnitřní bezpečnosti.

Republikánští zákonodárci argumentují, že právě vstřícná politika bývalé administrativy přiměla mnoho matek s dětmi cestu podstoupit. Od začátku října do konce ledna přešlo přes hranice Spojených států 54 tisíc dětí a jejich opatrovníků. To je dvakrát více než za stejnou dobu v předchozím roce.

Demokratický poslanec Henry Cuellar však tvrdí, že tímto návrhem by vláda překročila linii mezi ochranou hranic a porušováním lidských práv. Případná změna pravidel se nelíbí ani zástupcům organizací bojujících za práva imigrantů.

„Uvedení návrhu do praxe může vytvořit dlouhotrvající psychologické trauma. Zvlášť u dětí, které podstoupily nebezpečnou cestu ze středoamerických států,“ domnívá se výkonná ředitelka společnosti National Immigration Law Center Marielena Hincapieová.

Randy Caps z neziskovky Migration Policy Institute navíc upozorňuje, že nová pravidla by znamenala velkou zátěž pro veřejné finance. Výrazně by totiž vzrostl počet lidí umístěných v záchytných zařízeních. „Otázka je, nakolik si to můžeme dovolit,“ tvrdí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744