Rohingové demonstrovali v Bangladéši. Bojí se podmínek návratu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rohingové demonstrovali v Bangladéši. Bojí se podmínek návratu

Rohingové demonstrovali v Bangladéši. Bojí se podmínek návratu

Několik stovek běženců z řad barmského muslimského etnika Rohingů dnes v Bangladéši demonstrovalo proti plánům na jejich návrat do sousední Barmy. Rohingové čelí v převážně buddhistické Barmě dlouhodobému pronásledování a v posledních měsících jich kvůli armádním raziím v barmském Arakanském státě na 655 000 uteklo do Bangladéše. Informovala o tom agentura AFP.

Na repatriaci rohingských uprchlíků, která se má uskutečnit v průběhu dvou let, se Barma a Bangladéš dohodly před několika dny. Bangladéšské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že v Arakanském státě, v němž Rohingové žijí, bude postaveno pět táborů pro přechodné ubytování navrátilců.

Demonstranti při dnešní protestní akci nesli transparenty a provolávali hesla, jimiž požadovali získání barmského občanství a bezpečnostní záruky před návratem. „Chceme v Arakanském státě mírové síly OSN a zřízení nárazníkových zón, chceme uznání základních lidských práv a občanství, nechceme repatriaci bez bezpečnostních záruk,“ řekl agentuře AFP telefonicky z bangladéšského okresu Cox's Bázár jeden z demonstrantů, který se představil jako Muhibulláh.

Barmské úřady Rohingy neuznávají jako etnikum a hovoří o nich jako o Bengálcích, tedy o nelegálních přistěhovalcích z Bangladéše. V zemi čelí Rohingové dlouhodobě perzekuci, je jim upíráno občanství a základní lidská práva. Barmští vojáci jsou obviňováni, že při svých operacích proti Rohingům vraždili civilisty, dopouštěli se znásilnění, mučení, žhářství a rabování.

Rohingští vůdci v bangladéšském uprchlickém táboře Kutapalong, kde žije většina migrantů, sepsali seznam požadavků, jejichž splnění požadují, než úřady začnou posílat Rohingy zpět do Barmy. Petice, kterou chce předložit bangladéšským úřadům asi půltucet rohingských stařešinů reprezentujících 40 vesnic, se do značné míry shoduje s požadavky demonstrantů.

Podle petice by barmská vláda měla veřejně oznámit, že uděluje Rohingům dlouho odpírané občanství a že je zařazuje na seznam uznávaných etnických skupin v zemi. Půda, kterou uprchlíci dříve obývali a obhospodařovali, jim má být vrácena. Jejich domovy, mešity a školy mají být znovu vystavěny. Rohingští vůdci rovněž chtějí, aby armáda byla pohnána k odpovědnosti za údajné vraždy, rabování a znásilnění. „Nevinní Rohingové“, kteří byli zatčeni při protipovstaleckých operacích, mají být propuštěni z vězení.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Znepokojení nad dohodou o návratu Rohingů do Barmy, který by měl být zahájen již příští týden, vyjádřili i představitelé OSN a mezinárodních organizací pro lidská práva. Podle nich nejsou v tuto chvíli pro návrat zajištěny podmínky. Generální tajemník OSN António Guterres zdůraznil, že návrat uprchlíků musí být v každém případě dobrovolný a Rohingové musejí mít možnost vrátit se do svých domovů. To ale může být obtížné, protože barmští vojáci mnoho rohingských vesnic vypálili a půdu zkonfiskovali. OSN již dříve označila kampaň barmské armády proti Rohingům za etnickou čistku.

 

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.