Články odjinud

Rok od dobytí Mosulu: Stoupenci Islámského státu a jejich oběti musí žít vedle sebe, chybí léky i voda

Rok od dobytí Mosulu: Stoupenci Islámského státu a jejich oběti musí žít vedle sebe, chybí léky i voda

Je to přesně rok, co irácké jednotky oznámily vítězství nad Islámským státem v Mosulu. Dobytí bašty islámských radikálů v Iráku znamenal výrazný krok směrem k definitivní porážce této brutální radikální organizace, dodnes však civilisté v největším iráckém městě trpí. Budovy jsou zpustošené, lidé žijí v bídě a mnozí nemají přístup k tekoucí vodě ani lékům. Oběti a pachatelé zvěrstev, ke kterým tu za nadvlády islamistů docházelo, navíc musí žít vedle sebe. Jak vypadá život ve městě, které v roce 2014 padlo do rukou hrdlořezů z Islámského státu?

Včera to byl přesně rok, co irácká armáda oslavovala velké vítězství. Za podpory mezinárodní koalice se jí podařilo dobýt Mosul – hlavní iráckou baštu Islámského státu. Právě ve zdejší přes 800 let staré mešitě An-Núrí vyhlásil vůdce IS abú Bakr Bagdádí na dobytých územích v Iráku a Sýrii chalífát. Památná mešita řádění radikálů nepřežila a v troskách zůstal i zbytek města – především jeho západní část, která se stala de facto neobyvatelná.

Pohled na Mosul ale vyvolává smutek dodnes. „Je to nejhorší zpustošení, jaké jsem za všechny své roky práce s UNHCR viděla. Zdejší lidé přišli o všechno: jejich domy jsou zničené,“ komentovala situaci hollywoodská herečka a zvláštní vyslankyně Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Angelina Jolie poté, co minulý měsíc Mosul navštívila. Lidé zde podle ní žijí v bídě, mnozí nemají léky pro své děti, ani přístup k tekoucí vodě či základním službám.

V katastrofální situaci se rok po osvobození Mosulu nachází i zdravotnický systém. Podle humanitární organizace Lékaři bez hranic vychází na necelé dva miliony obyvatel méně než tisíc nemocničních lůžek, ještě před začátkem bojů jich přitom bylo asi 3500. Během konfliktu totiž bylo poškozeno devět z třinácti mosulských nemocnic, jejich rekonstrukce je ale extrémně pomalá. Do zpustošeného města se přitom postupně vracejí desetitisíce lidí.

„Dostat se ke zdravotní péči je pro tisíce dětí i dospělých v Mosulu každodenním problémem. Počet obyvatel ve městě se přitom každým dnem zvyšuje. Jenom během letošního května se jich do Mosulu vrátilo téměř 46 tisíc. Zdravotnický systém se však nezotavuje a je tam proto ohromná mezera mezi dostupnými službami a potřebami rostoucí populace,“ upozorňuje vedoucí mise Lékařů bez hranic v Iráku Heman Nagarathnam.

Lékaři bez hranic zároveň varují, že kvůli nedostatku vody a elektřiny se obyvatelé Mosulu potýkají i se špatnými hygienickými podmínkami. Další riziko pak pro ně představují také poškozené domy a nástražná výbušná zařízení, obnova zdravotnických zařízení je tak podle organizace ještě naléhavější. Například v květnu způsobily padající trosky, zřícené budovy nebo pády z nestabilních staveb 95 procent všech úrazů přijatých na pohotovosti jedné z nemocnic ve východním Mosulu.

Mosul má usmíření daleko

Zdevastovaná infrastruktura však není jediný problém, se kterým se obyvatelé Mosulu potýkají. Stoupenci radikálů z Islámského státu a jejich oběti, které kvůli řádění této teroristické organizace přišly o blízké a viděly popravy na vlastní oči, nyní musí žít vedle sebe. Často proto dochází k potyčkám – i mezi dětmi.

„Děti z rodin Islámského státu a děti z ostatních rodin se spolu neustále perou – bez jakéhokoliv důvodu. Prostě se perou a pak se vzájemně obviňují,“ říká 46letý obyvatel Mosulu Ahmed Mohamed Abdulrahman pro německý server Deutsche Welle a dodává, že s návratem příbuzných radikálů z IS do města problémů přibývá. „Dobrý nápad by byl například nový fotbalový stadion, aby zde děti mohly vybít svou energii,“ říká Ahmed, který se živil jako krejčí, dnes je ale zároveň starostou jedné z mosulských čtvrtí. Před válkou zde žilo kolem 400 rodin, asi polovina se následně přidala na stranu islamistů.

„Náš problém bylo to, že Islámský stát získal úplnou kontrolu nad slabými lidmi,“ říká Ahmed, podle kterého se rok po osvobození vrátilo do trosek čtvrti 75 rodin. Stále zde ale panuje obrovská nedůvěra a zatímco někteří nechtějí přiznat, že islamisty podporovali, rodiny obětí jsou plné zášti a snaží se najít a potrestat viníky.

Během rozhovoru s německou televizí zvoní starostovi telefon – žena na druhé straně ho prosí, zda se může vrátit zpátky do města. Podobné telefonáty, kdy ho lidé žádají o možnost návratu, Ahmed vyřizuje pravidelně. „Pro mě je klíčové to, aby váš návrat přijali ostatní. Teprve pak vám mohu povolit, abyste se vrátila,“ odpovídá ženě na druhé straně telefonu. „Bohužel ale musím říct, že vás tu ostatní vidět nechtějí. Máte v rodině členy IS, i když tvrdíte opak,“ dodává razantně. Verdikt zní jasně: žena se vrátit nesmí.

Na otázku, zda je moudré bývalé podporovatele Islámského státu, kteří se ale zločinů nedopustili, izolovat, Ahmed odpovídá: „Problém je v tom, že lidé mají příliš mnoho času na to přemýšlet. Nemají co dělat, nemohou najít práci. Musíme urychleně vytvořit pracovní místa, aby lidé začali myslet jinak. Pokud budou žít jen v minulosti, bude se historie opakovat,“ varuje starosta.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818