Články odjinud

Rok od popravy Kuciaka: Stovky novinářů pokračují v jeho práci

Rok od popravy Kuciaka: Stovky novinářů pokračují v jeho práci

Poprava slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky zasáhla celou zemi, dvojnásobnou vraždu je třeba úplně vyšetřit, napsal dnes slovenský tisk k prvnímu výročí tragédie. Noviny také zveřejnily prohlášení několika stovek žurnalistů, kteří slíbili, že budou v Kuciakově práci pokračovat. Na svých titulních stránkách otiskly černou stuhu nebo heslo All For Jan, které se po vraždě stalo symbolem spolupráce novinářů.

„Někdo se krvavě pomstil novináři za to, čemu se věnoval v rámci své profese. Útok na novináře pro jeho práci je vždy i útokem na demokracii,“ napsal list Pravda. Dodal, že policie dopadla pachatele vraždy a spojku mezi nimi a objednavatelem nebo objednavateli činu. List vyjádřil naději, že před soudem nakonec skončí i ti, kteří si vykonavatele vraždy najali.

Nejčtenější slovenský list Nový čas jeden z článků k výročí vraždy Kuciaka věnoval i kontroverznímu podnikateli Marianu Kočnerovi, jehož média s odvoláním na vyjádření jednoho ze čtveřice obviněných v případu zmiňují jako možného objednavatele popravy. „Kočner známý zejména z akcí prominentů měl totiž s novinářem v minulosti vícero sporů. Podnikateli se nelíbilo, s jakou vervou se Kuciak věnuje jeho kauzám a dal mu to jasně najevo,“ dodal.

„Zaútočili na naši víru, že žijeme v zemi, kde novináře nevraždí... Potkávali jsme se na náměstích a žádali jsme morální očistu. Již tehdy jsme tušili, že to bude dlouhá a těžká práce,“ napsal list Sme. Dodal, že vražda Kuciaka a jeho partnerky vedla k demisi Roberta Fica z postu premiéra i k výměně na vedoucích postech v policii.

„Strašná zpráva o vraždě dvou mladých lidí otřásla před rokem celým Slovenskem. Ještě děsivější bylo zjištění, že mrtvým je novinář a jeho snoubenka, a podle všeho je zabili pro jeho práci,“ uvedl list Plus Jeden deň.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud