Rok od teroru v Bruselu. Sebevražední atentátníci tehdy v metru a na letišti zabili 32 lidí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rok od teroru v Bruselu. Sebevražední atentátníci tehdy v metru a na letišti zabili 32 lidí

Rok od teroru v Bruselu. Sebevražední atentátníci tehdy v metru a na letišti zabili 32 lidí

Belgická metropole Brusel si dnes připomene oběti teroristických útoků, které se ve městě odehrály před rokem. Sebevražední atentátníci zabili na letišti Zaventem a ve stanici metra Maalbeek 32 lidí a okolo tří stovek zranili.

Belgická vláda, bruselské letiště a městský dopravní podnik odpovídají za dvě hlavní vzpomínkové akce, kterých se zúčastní zástupci vlády i belgický královský pár.

První začne před osmou ráno na letišti Zaventem, minutou ticha by si tragický okamžik měli přítomní připomenout v 7:58. Od rána bude zavřena také nyní už opravená stanice metra Maalbeek, kde ceremoniál začne před 9:00 ráno a minuta ticha bude držena v 9:11, tedy v době druhého z útoků.

Nejsou to jediné dvě akce. Ostatně na 9:11 naplánoval bruselský dopravní podnik minutu hluku", kterou by měli dát obyvatelé města najevo, že nezapomínají a jsou stále v Bruselu".

Nedaleko budovy evropských institucí bude dopoledne odhalen památník vytvořený sochařem Jeanem-Henrim Comperem, svou vlastní připomínku organizuje Evropská komise, na odpoledne byl do centra města nahlášen tichý pochod na památku obětí.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.