Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rok od teroru v Bruselu. Sebevražední atentátníci tehdy v metru a na letišti zabili 32 lidí

Rok od teroru v Bruselu. Sebevražední atentátníci tehdy v metru a na letišti zabili 32 lidí

Belgická metropole Brusel si dnes připomene oběti teroristických útoků, které se ve městě odehrály před rokem. Sebevražední atentátníci zabili na letišti Zaventem a ve stanici metra Maalbeek 32 lidí a okolo tří stovek zranili.

Belgická vláda, bruselské letiště a městský dopravní podnik odpovídají za dvě hlavní vzpomínkové akce, kterých se zúčastní zástupci vlády i belgický královský pár.

První začne před osmou ráno na letišti Zaventem, minutou ticha by si tragický okamžik měli přítomní připomenout v 7:58. Od rána bude zavřena také nyní už opravená stanice metra Maalbeek, kde ceremoniál začne před 9:00 ráno a minuta ticha bude držena v 9:11, tedy v době druhého z útoků.

Nejsou to jediné dvě akce. Ostatně na 9:11 naplánoval bruselský dopravní podnik minutu hluku", kterou by měli dát obyvatelé města najevo, že nezapomínají a jsou stále v Bruselu".

Nedaleko budovy evropských institucí bude dopoledne odhalen památník vytvořený sochařem Jeanem-Henrim Comperem, svou vlastní připomínku organizuje Evropská komise, na odpoledne byl do centra města nahlášen tichý pochod na památku obětí.