Rozbuška jménem Jeruzalém: Proč je tak důležitý? 4 klíčové otázky a odpovědi | info.cz

Články odjinud

Rozbuška jménem Jeruzalém: Proč je tak důležitý? 4 klíčové otázky a odpovědi

Ztroskotala na něm i jinak nadějná mírová jednání mezi Izraelem a Palestinci. Evangelista Matouš o něm ve třiadvacáté kapitole tvrdí, že zabíjí proroky a kamenuje ty, kdo k němu byli posláni. Jeruzalém zažil několik desítek válek a dvakrát byl téměř zcela zničen.

Proč je Jeruzalém důležitý politicky?

Izrael obsadil východní část Jeruzaléma během šestidenní války v roce 1967. Anexi ale mezinárodní společenství neuznalo. Izrael přesto v roce 1980 prohlásil celý Jeruzalém za své „věčné a nedělitelné hlavní město“.

Umírnění Palestinci chtějí ve východní, dosud převážně arabské části Jeruzaléma vytvořit centrum budoucího, nezávislého státu. Když Palestinská národní rada v roce 1988 formálně vyhlásila nezávislý palestinský stát (fakticky neexistuje), označila právě východní částí Jeruzaléma jako hlavní město.

Kvůli nevyjasněnému statutu města dosud naprostá většina ambasád sídlí v jiném izraelském městě, přímořském Tel Avivu. Palestinské úřady, včetně těch vládní hostí město Ramalláh na Západním břehu.

Čím je Jeruzalém důležitý pro věřící?

Jeruzalém je posvátným místem tří monoteistických náboženství: judaismu, křesťanství a islámu.

Židé uctívají Zeď nářků, tedy zbytek chrámu zbořeného v roce 70 našeho letopočtu. Křesťané navštěvují především Chrám Božího hrobu, kde byl podle tradice ukřižován a posléze uložen Ježíš, než vstal z mrtvých. Jeruzalémská mešita Al–Aksá je po Mekce a Medíně třetím nejposvátnějším místem islámu. Prorok Mohamed odsud během své mystické cesty vstoupil na nebesa.

Všechna tři místa se nacházejí uvnitř hradeb Starého města, které je od roku 1981 památkou UNESCO.

Jak se jeruzalémským dařilo v dějinách?

Město nazývané hebrejsky Jerušalajim, arabsky pak Al-Kuds (Město míru) zažilo celkem 36 válek, dvakrát zcela zničeno a třiadvacetkrát obsazeno.

Jak velký je Jeruzalém?

Rozkládá se na ploše 125 čtverečních kilometrů (zhruba čtvrtina Prahy) a obývá jej téměř 900 tisíc lidí. Z toho je asi polovina Židů a třetina Palestinců.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud