Rozhodnutí o úderu na Asada padne během několika dnů, tvrdí Macron. Zapojili by se i Saúdové | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rozhodnutí o úderu na Asada padne během několika dnů, tvrdí Macron. Zapojili by se i Saúdové

Rozhodnutí o úderu na Asada padne během několika dnů, tvrdí Macron. Zapojili by se i Saúdové

Francie jedná o reakci na údajný chemický útok v syrské Dúmě s Británií a Spojenými státy, rozhodnutí padne v příštích dnech. Řekl to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron na tiskové konferenci se saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem v Paříži. Cílem případného úderu by byla pouze vládní chemická zařízení, zdůraznil Macron. Saúdský princ uvedl, že pokud to okolnosti budou vyžadovat, Rijád se do případné mezinárodní akce zapojí.

Sobotní útok na město Dúmá, které je poslední baštou povstalců v oblasti východní Ghúta u Damašku, provedly podle organizace Bílé přilby napojené na rebely syrské vládní jednotky s použitím chemických zbraní. Totéž si myslí i některé západní země, včetně USA, Německa či Francie. Americký prezident Donald Trump kvůli útoku pohrozil odvetnou mezinárodní akcí.

Damašek i Moskva použití chemických zbraní popírají. Dnes se má kvůli této záležitosti opět sejít Rada bezpečnosti OSN, na níž hodlají USA předložit jednu rezoluci a Rusko dvě.

Možné útoky zakázanými látkami v Sýrii (situace k dubnu 2018)Možné útoky zakázanými látkami v Sýrii (situace k dubnu 2018)autor: INFO.CZ

Bílé přilby dnes upřesnily, že při útoku zemřelo nejméně 42 lidí a přes 500 lidí bylo zraněno.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.