Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rozhovor, který může změnit svět. Trump bude poprvé jako prezident mluvit s Putinem

Rozhovor, který může změnit svět. Trump bude poprvé jako prezident mluvit s Putinem

Zatímco svět sleduje, kam se budou ubírat vztahy USA s Mexikem, které se bleskově vyhrotily po tom, co Donald Trump naplnil svá slova a rozhodl o stavbě zdi na hranicích, rychle se blíží o poznání zásadnější téma. Téma, které může skutečně změnit globální vztahy velmocí. Prezident USA zítra zvedne telefon a poprvé si promluví s Vladimirem Putinem. Na stole přitom podle médií leží i exekutivní příkaz na zrušení protiruských sankcí.

Postihy uvalené v několika vlnách na Rusko byly v posledních letech opakovaně momentem zjitřených emocí. Zatímco Obamova administrativa neváhala Moskvu trestat ještě krátce před koncem svého mandátu, Donald Trump už tou dobou jasně signalizoval, že vztahy chce urovnat, a mlčky přecházel hlasy, že kvůli tomu bude loutkou v rukách Vladimira Putina. První příležitost promluvit si s ním bude mít už o víkendu.

Trump v kampani opakovaně mluvil o tom, že postihy, které drtily ruskou ekonomiku v reakci na akce Kremlu na východě Ukrajiny, zruší. „Všechno to stále nevylučujeme,“ uvedla Trumpova blízká poradkyně Kellyanne Conwayová. Vlivné Financial Times napsaly s odkazem na zdroje z Kongresu, že člen Trumpova týmu už připravil exekutivní příkaz, díky kterému by prezident mohl ze sankcí udělat jedním podpisem minulost.

Oficiálně neexistují žádné náznaky, že Trump tento krok podnikne už v nejbližších dnech. On sám na přímý dotaz odpověděl, že „je velmi brzy na podobné úvahy“. Jedná se ale o signál, že téma u něj po příchodu do Bílého domu nijak neztratilo na atraktivitě a významu.

I Trump si ale s postupem času uvědomuje, že proměna vztahů s Ruskem nemá jistý výsledek a nějakou dobu potrvá. „Neříkám špatné, dobré, jiné. Fantastické vztahy jsou možné, ale ne garantované,“ hodnotí teď situaci nejvyšší představitel USA a dodává, že s Putinem se teprve musejí poznat. Oproti někdejším slovům je z jeho vyjádření cítit, že už reálně připouští všechny možné varianty.

Kdo se spálí jako první?

Jedná se v každém případě o hru s vysokými sázkami. Uvolnění sankcí by se rovnalo vykopání válečné sekery ve vztazích s Kongresem. Trump by proti sobě poštval vlivné Republikány. Senátor John McCain ho před tímto krokem varoval a řekl, že v případě zrušení sankcí spolu s kolegy zapracuje postihy proti Rusku do zákona.

Je navíc dost možné, že Trump s podobnými kroky počká minimálně do chvíle, kdy mu kongresmani schválí kandidáta na ministra zahraničí. Vlivný post má připadnout Rexi Tyllersonovi, někdejšímu šéfovi gigantu Exxon, který právě vazby na Rusko musel v americkém Senátu opakovaně vysvětlovat.

Nejde ale jen o vztahy na domácím politickém poli. Trump má na sobotu naplánované i telefonáty s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a prezidentem Francie Hollandem. Netřeba dodávat, že ti stojí v otázce sankcí přesně na opačné straně a tvrdý postup vůči Rusku dlouhodobě podporují. Kontrast nemůže být větší.

Už sama úvaha na rušení sankcí a informace, že na stole leží zatím nepodepsaný příslušný dekret, posouvají tyto telefonáty – za jiných okolností čistě zdvořilostí – do mimořádně citlivé roviny.

Že se potenciálně jedná o výbušné téma dokazují i slova britské premiérky Theresy Mayové, se kterou si jinak Trump notuje. Zatímco v Bílém domě čelil otázkám na případné rušení sankcí, Mayová novinářům sdělila jasný postoj: „Sankce by měly být v platnosti, dokud nebudou naplněny podmínky mírové dohody z Minsku.“

Mayová v USA

Britská ministerská předsedkyně do USA zavítala jako první státník od chvíle, kdy se Trump chopil moci. Sledovaná návštěva političky, která vede svoji zemi z Evropské unie, u muže, který boří zažité stereotypy, se točila kolem očekávaných témat. 

Trump prohlásil, že Brexit je podle něj pozitivním krokem v britské historii. „Svobodní Britové jsou požehnáním pro tento svět. Myslím, že nikdy nebyli svobodnější, než když se rozhodli odejít z Evropské unie,“ prohlásil. Spolupráce Spojených států a Británie je podle něj velice speciální a těsná díky vazbám na společnou historii.  

Britská premiérka Trumpa ujistila, že partnerství s Američany je pro Brity velmi důležité „Doufám, že společně navážeme úzké partnerství a spojíme své síly při odhalování teroristů i internetových hackerů,“ poznamenala Mayová. Vyřídila Trumpovi pozvání britské královny Alžběty k brzké návštěvě Spojeného království. „Naše setkání bylo založené na naslouchání a diskusi. V mnoha tématech spolu souzníme,“ potvrdila Mayová.

Mexiko jako laboratoř diplomacie

Dosavadní Trumpovy kroky přitom dokazují, že není příznivcem dlouhého vyčkávání. Nejviditelnější příklad za všechny: podpis dekretu, kterým Trump rozhodl o stavbě zdi na hranici s Mexikem, dal vzájemné vztahy s jižním sousedem USA rychle do pohybu. Prezidentovo ujištění, že za zeď Mexiko zaplatí, a úvahy o tvrdém dovozním clu, vyústily ve zrušení plánované návštěvy mexického prezidenta. Trump mu navíc vzkázal, že pokud platit nechce, jezdit skutečně nemusí.

Po tom, co hlavy vychladly, oba muži mluvili po telefonu. Trumpovy slovy: „Mluvili jsme spolu asi hodinu. Máme dobré vztahy.“ Americký prezident ale na druhou stranu ujistil, že například obchodní vztahy s Mexikem projdou proměnou.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744