Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rozpad Islámského státu pokračuje. Jeho bojovníci se rozprchli z provincie Aleppo

Rozpad Islámského státu pokračuje. Jeho bojovníci se rozprchli z provincie Aleppo

Bojovníci samozvaného Islámského státu zcela přišli o své pozice v syrské provincii Aleppo. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na pozorovatele. Fanatici z IS přišli o několik posledních měst a vesnic, kde nedokázali vzdorovat armádní ofenzivě. Pokračuje tak série ztrát, které podle expertů předznamenávají porážku teroristické organizace v podobě, ve které ji dnes známe.

Zpráva pozorovatelů přichází krátce po tom, co Islámský stát utrpěl porážku v iráckém Mosulu. V tamní mešitě byl před třemi roky vyhlášen a teď ji sám vyhodil do vzduchu. Vojáci ji následně dobyli a irácký premiér na to konto ohlásil konec radikálního hnutí.

Obdobnému tlaku čelí islamisté v sousední Sýrii, kde se bojuje o jejich baštu, město Rakka. V něm podle svědectví zůstali řadoví bojovníci, kteří mají bojovat do padnutí, velitelé uprchli. Rusové navíc nedávno oznámili, že jsou si prakticky na 100 % jistí, že při jejich náletu spolu s dalšími pohlaváry padl i vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí, ačkoli to není možné nezávisle ověřit a potvrdit.

Ústup islamistů z Aleppa, jehož stejnojmenné hlavní město bylo kdysi dějištěm rozhodující bitvy syrské války, do tohoto scénáře přesně zapadá. „Islámský stát se stáhnul ze 17 měst a vesnic a zůstal za hranicemi provincie, ve které působil čtyři roky,“ řekl šéf skupiny pozorovatelů Ramí Abdar Rahmán. Koncem roku 2014 měla skupina ve svých rukou polovinu rozlehlé provincie.

Neznamená to ale, že se islamisté vypařili, stejně jako tomu je v případě Mosulu. Mnoho z nich prchá a hledá uplatnění v řadách dalších propojených skupin. Kam zamířili bojovníci z Aleppa, není zřejmé.

720p 480p 360p 240p
Obnova zdevastovaného Aleppa

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744