Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rozzuřený dav chtěl zlynčovat útočníka u londýnské mešity. Nejhoršímu zabránil imám, je za hrdinu

Rozzuřený dav chtěl zlynčovat útočníka u londýnské mešity. Nejhoršímu zabránil imám, je za hrdinu

Pobouření přihlížející dnešního útoku nedaleko londýnské mešity Finsbury park byli připravení vzít spravedlnost do svých rukou. Poté, co muž najel do skupinky muslimů vycházejících z mešity, ho svědci obklíčili, srazili na zem a začali ho surově bít a kopat. Pomstu za útok na souvěrce však zarazil imám Mohamed Mahmúd. „Nedotýkejte se ho! Nikdo se ho nedotkne!“ uklidňoval situaci, dokud si policie pro údajného útočníka nepřijela.

Když se imám dostal na místo, útočník už ležel na zemi, kde ho drželi asi tři muži. „Proč jsi to udělal? Proč?,“ řval rozzuřený dav na atentátníka. Svědci mezitím ošetřovali zraněné a jednoho muže, kterému se střet s dodávkou stal osudným, se snažili oživit masáží srdce. „Kolem útočníka se začala shromažďovat skupina lidí a někteří se ho kopanci a ranami pokoušeli zabít,“ popsal dění kolem mešity imám pro televizi Sky News.

Výbušnost situace přiblížili televizi CNN i další svědci, podle kterých dav vytáhl řidiče z bílé dodávky a srazil muže na zem. Podle jednoho z přihlížejících „šel imám rychle a popadl muže, protože se ho lidé pokoušeli bít a kopat, ale on ho zachránil a držel ho v bezpečí, dokud nepřijela policie“.

720p 360p
Dav útočníka téměř zlynčoval

„S boží milostí se nám podařilo zastavit všechny formy útoku a nadávek, které k němu přicházely z každého rohu,“ dodává imám. „Náhodou pak kolem projížděl policista, přivolali jsme ho a řekli jsme mu, co se stalo.“

Imám pak naléhal na policii, aby útočníka odvezla. „Řekli jsme mu, že jestli ho nevezme, může být vážně zraněn,“ říká duchovní, který muže zachránil před rozzuřeným davem. Islámské centrum Muslim Welfare House (MWH) dnes chválí statečnost, kterou podle něj imám předvedl.

„Chtěli bychom zvláště poděkovat našemu imámovi Mohamedovi Mahmúdovi, jehož statečnost a odvaha pomohla uklidnit nastalou situaci po incidentu a zabránit dalším zraněním a možným ztrátám na životech.“

MWH v prohlášení také uvedlo, že je z dnešního útoku „zděšené“ a „šokované“. „Chtěli bychom v této době všechny vyzvat ke klidu,“ píše islámské centrum v prohlášení. „Veškeré snahy by měly směřovat k získání spravedlnosti pro oběti a zajistit, aby naše společenství zůstalo rozmanitým, tolerantním a vítaným místem, jak ho známe. Vyzýváme všechny včetně médií, aby v této době jednaly zodpovědně,“ dodává muslimská organizace.

Podobná slova zaznívají i z úst imáma-hrdiny. „Tato naše komunita je mírná a klidná komunita, která není známá žádným násilím. Naše mešity jsou velmi klidné a uděláme vše pro to, abychom uklidnili jakékoliv napětí,“ říká Mohamed Mahmúd s tím, že i po útoku zůstali lidé klidní a modlili se za oběti útoku. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1