Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruka kolem pasu, ale i nemravné vtipy. Evropa se liší v názoru, co je sexuální obtěžování

Ruka kolem pasu, ale i nemravné vtipy. Evropa se liší v názoru, co je sexuální obtěžování

Co je a co není sexuální obtěžování? Názory obyvatel různých zemí EU se v některých případech výrazně liší. Zatímco v Dánsku by vám pohled do výstřihu nebo nemravný vtip bez větších problémů prošel, v Británii už byste narazili. Ukázal to průzkum společnosti YouGov.

Problém sexuálního obtěžování otevřela kampaň #metoo, která se na sociálních sítích rozjela v návaznosti na aféru hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina. Více či méně vážné prohřešky pak praskly i na další významné postavy veřejného života.

Výzkumníci z YouGov u této příležitosti uspořádali průzkum, který odhaluje, že co země, to jiný pohled na hranici mezi flirtem a násilím. YouGov nasbíral odpovědi od 8 500 lidí z Německa, Velké Británie, Francie, Dánska, Švédska, Finska a Norska.

Samozřejmě existují prohřešky, na kterých je přibližně celospolečenská shoda. Například sahání na zadek nebo vyžadování sexu považuje za obtěžování takřka každý ve zmíněných zemí. V jiných ohledech je ale vnímání rozdílné.

Asi nejvíce se liší v případě nemravných vtipů. V Dánsku je za problém bere 17 procent oslovených, v Británii by ale pohoršily 69 procent respondentů, ve Finsku pak 67 procent.

Dánové vyšli jako nejtolerantnější i v případě zírání na ženská prsa. Jen 26 procent z nich to považuje za něco špatného. Naopak v Británii a Francii to jako obtěžování vnímá zhruba polovina respondentů.

Francouze by mimořádně pobouřila mužova ruka obvinutá kolem ženského pasu. Obtěžování to je podle 72 procent z nich. Naopak tady prokázali největší pochopení Britové. Problém je to pouze pro 37 procent z nich.

Průzkum YouGov není prvním na podobné téma. Jiný výzkum provedený Evropskou agenturou pro základní práva v roce 2014 zase odhalil, že sexuální obtěžování zažila polovina Evropanek.

Čísla však vzbuzují pochybnosti. Napříč státy se výrazně liší, přičemž ty západní z toho vychází podstatně hůře. Ve Švédsku má s nevhodným chováním mužů zkušenost 80 procent žen, v Česku 51 procent, v Bulharsku jen 24 procent.

Je snad západní společnost zvrácenější než ta na východě Evropy? „Zjistili jsme, že v určitých členských státech je méně pravděpodobné, že ženy budou mluvit o incidentech sexuálního násilí nebo obtěžování s jinými lidmi,“ komentuje Joanna Goodeyová, která studii vedla.

Souviset to může i se zmíněným vnímáním sexuálního obtěžování. Podle loňské studie Eurobarometr by nedobrovolný sex v případě, že oběť byla opilá, ospravedlnilo 30 procent obyvatel Rumunska, 12 procent Čechů a jen asi dvě procenta Švédů, Finů, Dánů či Španělů.

Více než pětina obyvatel EU si podle průzkumu myslela, že ženy při vyprávění o znásilnění přehánějí. Takový názor mělo 47 procent Malťanů a jen 8 procent Švédů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744