Články odjinud

Ruka kolem pasu, ale i nemravné vtipy. Evropa se liší v názoru, co je sexuální obtěžování

Ruka kolem pasu, ale i nemravné vtipy. Evropa se liší v názoru, co je sexuální obtěžování

Co je a co není sexuální obtěžování? Názory obyvatel různých zemí EU se v některých případech výrazně liší. Zatímco v Dánsku by vám pohled do výstřihu nebo nemravný vtip bez větších problémů prošel, v Británii už byste narazili. Ukázal to průzkum společnosti YouGov.

Problém sexuálního obtěžování otevřela kampaň #metoo, která se na sociálních sítích rozjela v návaznosti na aféru hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina. Více či méně vážné prohřešky pak praskly i na další významné postavy veřejného života.

Výzkumníci z YouGov u této příležitosti uspořádali průzkum, který odhaluje, že co země, to jiný pohled na hranici mezi flirtem a násilím. YouGov nasbíral odpovědi od 8 500 lidí z Německa, Velké Británie, Francie, Dánska, Švédska, Finska a Norska.

Samozřejmě existují prohřešky, na kterých je přibližně celospolečenská shoda. Například sahání na zadek nebo vyžadování sexu považuje za obtěžování takřka každý ve zmíněných zemí. V jiných ohledech je ale vnímání rozdílné.

Asi nejvíce se liší v případě nemravných vtipů. V Dánsku je za problém bere 17 procent oslovených, v Británii by ale pohoršily 69 procent respondentů, ve Finsku pak 67 procent.

Dánové vyšli jako nejtolerantnější i v případě zírání na ženská prsa. Jen 26 procent z nich to považuje za něco špatného. Naopak v Británii a Francii to jako obtěžování vnímá zhruba polovina respondentů.

Francouze by mimořádně pobouřila mužova ruka obvinutá kolem ženského pasu. Obtěžování to je podle 72 procent z nich. Naopak tady prokázali největší pochopení Britové. Problém je to pouze pro 37 procent z nich.

Průzkum YouGov není prvním na podobné téma. Jiný výzkum provedený Evropskou agenturou pro základní práva v roce 2014 zase odhalil, že sexuální obtěžování zažila polovina Evropanek.

Čísla však vzbuzují pochybnosti. Napříč státy se výrazně liší, přičemž ty západní z toho vychází podstatně hůře. Ve Švédsku má s nevhodným chováním mužů zkušenost 80 procent žen, v Česku 51 procent, v Bulharsku jen 24 procent.

Je snad západní společnost zvrácenější než ta na východě Evropy? „Zjistili jsme, že v určitých členských státech je méně pravděpodobné, že ženy budou mluvit o incidentech sexuálního násilí nebo obtěžování s jinými lidmi,“ komentuje Joanna Goodeyová, která studii vedla.

Souviset to může i se zmíněným vnímáním sexuálního obtěžování. Podle loňské studie Eurobarometr by nedobrovolný sex v případě, že oběť byla opilá, ospravedlnilo 30 procent obyvatel Rumunska, 12 procent Čechů a jen asi dvě procenta Švédů, Finů, Dánů či Španělů.

Více než pětina obyvatel EU si podle průzkumu myslela, že ženy při vyprávění o znásilnění přehánějí. Takový názor mělo 47 procent Malťanů a jen 8 procent Švédů.

 

Články odjinud