Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruku si přes výzvu novinářů při focení nepodali. Trump se s Merkelovou poprvé setkal tváří v tvář

Ruku si přes výzvu novinářů při focení nepodali. Trump se s Merkelovou poprvé setkal tváří v tvář

Americký prezident Donald Trump se poprvé od nástupu do funkce setkal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Pochválil ji za silnou roli Německa v NATO a za snahu zvýšit příspěvek Berlína na společnou obranu. Ocenil také její snahu o uklidnění situace na Ukrajině. Tématu přistěhovalectví, kvůli kterému se oba státníci v minulosti kritizovali, se na tiskové konferenci spíše vyhnuli. 

Klíčové jednání to bylo hned z několika důvodů. Pro svět je to v podstatě první ukázka toho, jak bude Donald Trump jednat s Evropskou unií. Kromě Theresy Mayové, která každou chvílí spustí brexit, totiž s nikým jiným z osmadvacítky ještě nejednal. A kritický byl k Bruselu mnohokrát.

Mnozí komentátoři poukazovali na to, že vztah obou politiků bude výrazně jiný, než jaký měla kancléřka s Barackem Obamou. Soudili tak například z toho, že při fotografování si Merkelová s Trumpem navzdory výzvám novinářů nepodali ruce, přestože to podle záběrů kameramanů později navrhovala i německá kancléřka. Podali si je ale při příjezdu a po tiskové konferenci.

 

Na sociálních sítích se také množí fotografie, které přímo srovnávají atmosféru s Trumpovým předchůdcem. 

 

Férový a volný obchod

Za jeden z nejdůležitějších bodů Trump vyzdvihl spoupráci v ekonomice. Prohlásil, že se řada zemí k Washingtonu v minulosti nechovala férově. Už v minulosti proto pohrozil vyššími cly, kterými by narovnal výrazně zápornou obchodní bilanci. Mluvil tím i k Německu. Dnes ale dodal, že je pro volný obchod, pokud by byl spravedlivý.  

Merkelová ale zdůraznila, že do jakýchkoli dohod o volném obchodě by musela být zapojená Evropská unie. Bilaterální dohodu, které by americký prezident dával přednost, nadále odmítá. 

Obrana a bezpečnost na prvním místě

Pro Merkelovou bylo důležité ujištění, že Spojené státy dodrží své závazky k NATO. Americký prezident ale podle očekávání připomněl, že ostatní státy aliance včetně Německa musí na společnou obranu spravedlivě přispívat.

Lídři také mluvili o potřebě lepších vztahů s Ruskem. To ale podle Merkelové nebude možné bez řešení situace na Ukrajině. „Jde o bezpečnější a suverénní Ukrajinu na jedné straně, ale také o možnost opět zlepšit vztahy s Ruskem, pokud se tamní problémy vyřeší," řekla Merkelová. Dodala, že takzvaný minský mírový proces je pro to dobrým základem, ačkoli dosud nebylo dosaženo významného pokroku.

Shodneme se, že se neshodneme

Nejcitlivějšímu tématu, tedy otázce přijímání uprchlíků, se ve svých projevech po jednání Trump ani Merkelová příliš nevyjádřili. Právě kvůli postoji k přistěhovalcům, se v minulosti několikrát verbálně napadli. Trump označil otevřenou politiku Merkelové za „šílenou," Německu předpovídal masivní demonstrace a nepokoje. Merkelová zase kritizovala jeho protiimigrační výnos, kterým zakázal vstup obyvatelům některých muslimských zemí na americkou půdu.

Trump pouze zopakoval, že možnost přistěhovat se do země je podle něj výsadou, a zdůraznil, že na prvním místě je bezpečnost Spojených států.

„Přistěhovalectví je výsada, nikoli právo. A bezpečnost našich obyvatel musí mít vždycky přednost, o tom se nediskutuje," řekl Trump na společné tiskové konferenci. Merkelová uvedla, že v některých tématech jejich rozdílné názory trvají.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744