Rumuni odmítli reformu trestního zákoníku | info.cz

Články odjinud

Rumuni odmítli reformu trestního zákoníku

Rumuni odmítli reformu trestního zákoníku
 

Drtivá většina Rumunů v referendu odmítla kontroverzní reformy trestního zákoníku.

Rumuni rozhodovali o tom, zda by vládě mělo být umožněno provádět změny v soudní legislativě prostřednictvím mimořádných vyhlášek a zda by mělo být možné vyhlašovat amnestii a udělovat milosti v případech souvisejících s korupcí.

Server Politico informoval, že osmdesát procent Rumunů se v referendu vyjádřilo proti rozšíření vládních pravomocí. Volební účast v referendu byla 41 procent a bez problému tak překročila třicetiprocentní hranici nutnou pro platnost hlasování.

Referendum týkající se kontroverzních reforem, navrhovaných vládnoucími sociálními demokraty, svolal prezident Klaus Iohannis, bývalý předseda opoziční Národně liberální strany. Výsledek hlasování Iohannis přivítal. „Děkuji Rumunům za to, že hlasovali pro korektní politiku a opravdovou spravedlnost. Žádný politik nemůže ignorovat váš jasný hlas pro nezávislou justici,“ uvedl.

Ačkoliv je referendum nezávazné, sociální demokraté tak utrpěli další porážku po eurovolbách, ve kterých sice skončili druzí, ovšem s jedním z nejslabších výsledků za poslední desetiletí.

Kompletní výsledky voleb do Evropského parlamentu zde >>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud