Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruská hrozba Evropě je na stupni devět z deseti, varuje bývalý maďarský agent

Ruská hrozba Evropě je na stupni devět z deseti, varuje bývalý maďarský agent

Jak moc se má Evropa obávat Ruska? Na stupnici nebezpečí má devět, možná deset, bodů z deseti. Alespoň podle slov někdejšího agenta maďarské civilní kontrarozvědky Ference Katreina. Ten se o ruských aktivitách rozvyprávěl v nezvykle otevřeném rozhovoru pro maďarský list Index.

Katrein pracoval pro kontrarozvědku 13 let. Odešel v roce 2013, když se jeho názory začaly rozcházet z činností zpravodajské služby. V rozhovoru kritizuje například reorganizace spočívající v přesouvání odborníků na boj proti ruské špionáži do jiných oblastí.

Riziko, které Rusko představuje pro evropské země, je podle něj velice vysoké. „Na desetibodové stupnici by to byl stupeň devět nebo deset,“ praví a dodává, že Rusové se snaží využívat například události kolem migrační krize k podnícení odporu vůči Evropské unii.

„Třeba během událostí v Kolíně nad Rýnem, kde došlo k sexuálním útokům, zdůrazňují, že se německé nebo západní úřady a sdělovací prostředky snaží tyto zločiny zakrýt,“ popisuje postup ruské propagandy Katrein.

Tvrdí také, že významnou roli hrají v současnosti média. Když přijde do vysílání komentovat události někdo, kdo prezentuje lži vycházející z ruské propagandy, jako se to v maďarské televizi stalo po loňských útocích v Bruselu, považuje to Katrein za selhání systému.

„Ti, co se považují za bezpečnostní odborníky, zatímco šíří paniku a mluví o válce a invazi, to nejsou experti, ale něco úplně jiného,“ říká.

Podle Katreina by celkový počet ruských agentů tajných služeb mohl být jen v Maďarsku kolem 600 až 800 lidí, což je číslo, s nímž přišel expremiér Ferenc Gyurcsány. Ze zhruba 50 zaměstnanců ruské ambasády v Budapešti by mohlo špionáž vykonávat 30 až 40 procent.

Katrein prohlašuje, že ruská tajná služba GRU, jež se soustředí na monitorování situace o aktivitách armádních jednotek a NATO, byla zapojená do nedávných událostí v Černé hoře. Balkánská země loni v listopadu uvedla, že tam ruští nacionalisté připravovali puč a atentát na premiéra.

Rusové se snaží napojit i na různé radikální organizace v Evropě včetně Maďarska. Tam došlo k napojení GRU na extremistickou Maďarskou národní fronta. Zpravodajské služby v zemi navíc čelí problému, že někteří jeho pracovníci zůstali ve službě ještě z komunistické éry, kdy rozvědka sloužila sovětským zájmům a nyní je jejich potenciální loajalita k východní velmoci rizikem.

„Tohle je komplikované, protože politická a odborná část jsou něco jiného. Ale pokud chcete jasnou odpověď, je to problematické. Například v české BIS vyhodili prakticky každého, kdo sloužil před rokem 1989, a postavili za pomoci britských zpravodajců zcela novou službu. Na pět až osm let, než se ti lidé vyškolili, se stali pro špiony bezpečným útočištěm, ale nyní nemají takové problémy jako například Estonci nebo Lotyši, kde mohou Rusové hrát stále důležitou roli,“ konstatuje Katrein.