Ruská hrozba Evropě je na stupni devět z deseti, varuje bývalý maďarský agent | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruská hrozba Evropě je na stupni devět z deseti, varuje bývalý maďarský agent

Ruská hrozba Evropě je na stupni devět z deseti, varuje bývalý maďarský agent

Jak moc se má Evropa obávat Ruska? Na stupnici nebezpečí má devět, možná deset, bodů z deseti. Alespoň podle slov někdejšího agenta maďarské civilní kontrarozvědky Ference Katreina. Ten se o ruských aktivitách rozvyprávěl v nezvykle otevřeném rozhovoru pro maďarský list Index.

Katrein pracoval pro kontrarozvědku 13 let. Odešel v roce 2013, když se jeho názory začaly rozcházet z činností zpravodajské služby. V rozhovoru kritizuje například reorganizace spočívající v přesouvání odborníků na boj proti ruské špionáži do jiných oblastí.

Riziko, které Rusko představuje pro evropské země, je podle něj velice vysoké. „Na desetibodové stupnici by to byl stupeň devět nebo deset,“ praví a dodává, že Rusové se snaží využívat například události kolem migrační krize k podnícení odporu vůči Evropské unii.

„Třeba během událostí v Kolíně nad Rýnem, kde došlo k sexuálním útokům, zdůrazňují, že se německé nebo západní úřady a sdělovací prostředky snaží tyto zločiny zakrýt,“ popisuje postup ruské propagandy Katrein.

Tvrdí také, že významnou roli hrají v současnosti média. Když přijde do vysílání komentovat události někdo, kdo prezentuje lži vycházející z ruské propagandy, jako se to v maďarské televizi stalo po loňských útocích v Bruselu, považuje to Katrein za selhání systému.

„Ti, co se považují za bezpečnostní odborníky, zatímco šíří paniku a mluví o válce a invazi, to nejsou experti, ale něco úplně jiného,“ říká.

Podle Katreina by celkový počet ruských agentů tajných služeb mohl být jen v Maďarsku kolem 600 až 800 lidí, což je číslo, s nímž přišel expremiér Ferenc Gyurcsány. Ze zhruba 50 zaměstnanců ruské ambasády v Budapešti by mohlo špionáž vykonávat 30 až 40 procent.

Katrein prohlašuje, že ruská tajná služba GRU, jež se soustředí na monitorování situace o aktivitách armádních jednotek a NATO, byla zapojená do nedávných událostí v Černé hoře. Balkánská země loni v listopadu uvedla, že tam ruští nacionalisté připravovali puč a atentát na premiéra.

Rusové se snaží napojit i na různé radikální organizace v Evropě včetně Maďarska. Tam došlo k napojení GRU na extremistickou Maďarskou národní fronta. Zpravodajské služby v zemi navíc čelí problému, že někteří jeho pracovníci zůstali ve službě ještě z komunistické éry, kdy rozvědka sloužila sovětským zájmům a nyní je jejich potenciální loajalita k východní velmoci rizikem.

„Tohle je komplikované, protože politická a odborná část jsou něco jiného. Ale pokud chcete jasnou odpověď, je to problematické. Například v české BIS vyhodili prakticky každého, kdo sloužil před rokem 1989, a postavili za pomoci britských zpravodajců zcela novou službu. Na pět až osm let, než se ti lidé vyškolili, se stali pro špiony bezpečným útočištěm, ale nyní nemají takové problémy jako například Estonci nebo Lotyši, kde mohou Rusové hrát stále důležitou roli,“ konstatuje Katrein.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.