Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruská mračna nad Trumpem. Senátoři chtějí vyslechnout agenta, který na něj sbíral informace

Ruská mračna nad Trumpem. Senátoři chtějí vyslechnout agenta, který na něj sbíral informace

Američtí senátoři by rádi vyslechli bývalého britského agenta Christophera Steela. Ten stojí za zprávou, podle níž ruské tajné služby disponují citlivými informacemi o americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. Steelovi přátelé však považují za nepravděpodobné, že by na slyšení do USA přijel.

Bývalý agent MI6 přišel loni se zprávou, která tvrdí, že Rusové shromáždili kompromitující materiály na amerického prezidenta. Donald Trump si podle nich měl užívat sexuálních hrátek v moskevském hotelu a jeho spolupracovníci se tajně scházet s ruskými činiteli. Trump to popírá a tvrdí, že jde o vymyšlené informace neúspěšného agenta.

Právě v rámci vyšetřování styků prezidentova týmu s Rusy by teď rád agenta vyslechl americký Senát. Steele, jenž se z obavy o svou bezpečnost skrývá v Evropě, na žádost zatím neodpověděl, podle jeho okolí je ale nepravděpodobné, že by do USA přijel.

To však ještě neznamená, že nechce vypovídat. Steelovi přátelé tvrdí, že schůzka je možná za podmínek, které mu zaručí bezpečí. Demokraté a někteří republikáni jsou podle listu The Independent ochotní sejít se v soukromí ve Velké Británii nebo na jiném neutrálním místě.

Steela si na sběr informací o Trumpovi v září 2015 najala firma Fusion GPS na žádost republikánských oponentů budoucího prezidenta. V následujícím roce ho kontaktovala také FBI. S ní však zhruba měsíc před volbami spolupráci ukončil.

Kontakty Trumpových mužů s Rusy momentálně hýbou americkou politikou. Kvůli nim odstoupil bezpečnostní poradce prezidenta Michael Flynn a do potíží se dostal i ministr spravedlnosti Jeff Sessions. Ten včera prohlásil, že se nebude účastnit žádného vyšetřování případných vztahů Trumpova týmu s Ruskem.

Oba se měli sejít s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem. Toho americké zpravodajské služby považují za vrchního náboráře špiónů ve Washingtonu, jiní o něm mluví jako o špiónovi číslo jedna.

Podle listu USA Today se kromě Sessionse a Flynna se s Kislajkem sešel i Trumpův zeť Jared Kushner, který je zároveň členem poradního týmu prezidenta. Televize NBC News zase přišla s informací, že s velvyslancem mluvil také Carter Page, jenž během kampaně plnil v týmu republikánského kandidáta roli zahraničněpolitického poradce.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744