Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruská odveta za cla na ocel. Moskva chystá restrikce na americké zboží

Ruská odveta za cla na ocel. Moskva chystá restrikce na americké zboží

Rusko v reakci na americká cla na ocel a hliník pravděpodobně vytvoří seznam restrikcí na zboží dovážené ze Spojených států. Informovala o tom agentura Interfax s odvoláním na náměstka ruského ministra obchodu Viktora Jevtuchova.

„Připravíme svou pozici, předáme ji ministerstvu hospodářství a obrátíme se na (Světovou obchodní organizaci) WTO,“ uvedl podle Interfaxu náměstek. „Pravděpodobně připravíme návrhy ohledně odvetných opatření. Restrikce na americké zboží. Domnívám se, že všechny země půjdou touto cestou,“ dodal.

Podle předběžných odhadů ministerstva obchodu by americká cla mohla připravit ruské producenty oceli o dvě miliardy dolarů (zhruba 41 miliard Kč) a producenty hliníku o jednu miliardu dolarů. O uvalení cel ve výši 25 procent na dovoz oceli a deseti procent na dovoz hliníku tento měsíc rozhodl americký prezident Donald Trump. Cla dnes vstupují v platnost, Evropské unii a šesti státům se však podařilo získat dočasnou výjimku, která platí do 1. května.

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes na summitu v Bruselu vyzvali USA, aby výjimka byla trvalá. Vyjádřili rovněž politování nad tím, že se Washington rozhodl cla na dovoz oceli a hliníku vůbec uvalit. Podle informací agentury Reuters se dnes americká cla na ocel a hliník stala terčem kritiky také na schůzce na půdě WTO. Debatu na toto téma údajně zahájily Čína a Rusko.

Peking dnes uvedl, že v reakci na americká cla na ocel a hliník uvažuje o zavedení cel na zboží z USA v hodnotě až tří miliard dolarů, například na vepřové maso, jablka či ocelové trubky. Čína dnes rovněž kritizovala Trumpův plán na uvalení nových cel na Čínu, který je reakcí na údajné čínské krádeže amerického duševního vlastnictví. Trump ve čtvrtek podepsal dekret, který by mohl vést k uvalení nových cel na dovoz čínského zboží v hodnotě až 60 miliard dolarů. Trumpovy kroky v oblasti cel vyvolaly obavy ze vzniku globální obchodní války a vedly k prudkému poklesu na akciových trzích.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1