Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruská odveta za cla na ocel. Moskva chystá restrikce na americké zboží

Ruská odveta za cla na ocel. Moskva chystá restrikce na americké zboží

Rusko v reakci na americká cla na ocel a hliník pravděpodobně vytvoří seznam restrikcí na zboží dovážené ze Spojených států. Informovala o tom agentura Interfax s odvoláním na náměstka ruského ministra obchodu Viktora Jevtuchova.

„Připravíme svou pozici, předáme ji ministerstvu hospodářství a obrátíme se na (Světovou obchodní organizaci) WTO,“ uvedl podle Interfaxu náměstek. „Pravděpodobně připravíme návrhy ohledně odvetných opatření. Restrikce na americké zboží. Domnívám se, že všechny země půjdou touto cestou,“ dodal.

Podle předběžných odhadů ministerstva obchodu by americká cla mohla připravit ruské producenty oceli o dvě miliardy dolarů (zhruba 41 miliard Kč) a producenty hliníku o jednu miliardu dolarů. O uvalení cel ve výši 25 procent na dovoz oceli a deseti procent na dovoz hliníku tento měsíc rozhodl americký prezident Donald Trump. Cla dnes vstupují v platnost, Evropské unii a šesti státům se však podařilo získat dočasnou výjimku, která platí do 1. května.

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes na summitu v Bruselu vyzvali USA, aby výjimka byla trvalá. Vyjádřili rovněž politování nad tím, že se Washington rozhodl cla na dovoz oceli a hliníku vůbec uvalit. Podle informací agentury Reuters se dnes americká cla na ocel a hliník stala terčem kritiky také na schůzce na půdě WTO. Debatu na toto téma údajně zahájily Čína a Rusko.

Peking dnes uvedl, že v reakci na americká cla na ocel a hliník uvažuje o zavedení cel na zboží z USA v hodnotě až tří miliard dolarů, například na vepřové maso, jablka či ocelové trubky. Čína dnes rovněž kritizovala Trumpův plán na uvalení nových cel na Čínu, který je reakcí na údajné čínské krádeže amerického duševního vlastnictví. Trump ve čtvrtek podepsal dekret, který by mohl vést k uvalení nových cel na dovoz čínského zboží v hodnotě až 60 miliard dolarů. Trumpovy kroky v oblasti cel vyvolaly obavy ze vzniku globální obchodní války a vedly k prudkému poklesu na akciových trzích.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867