Ruská tajná služba pozatýkala islamisty. Velitel buňky se vyhodil do povětří | info.cz

Články odjinud

Ruská tajná služba pozatýkala islamisty. Velitel buňky se vyhodil do povětří

Ruská tajná služba FSB dnes oznámila, že zneškodnila teroristickou buňku stoupenců radikální organizace Islámský stát (IS), která chystala atentáty v Rostově na Donu. Při zatýkání velitel spáchal sebevraždu tím, že odpálil improvizované výbušné zařízení, uvedla dnes agentura Interfax s odvoláním na FSB.

Tři jiné členy skupiny se FSB podařilo zatknout a zabavit jim střelné zbraně, včetně útočné pušky AK-74, ručních granátů a návodu na výrobu improvizovaných bomb.

Loni v prosinci tajná služba zadržela v Petrohradu sedm členů IS, kteří podle FSB připravovali bombové atentáty v místech s větším počtem lidí. Sebevražedný atentátník se údajně chystal zaútočit na kostel. Na dalších místech s větším počtem lidí teroristé připravovali výbušná zařízení. Ruský prezident Vladimir Putin později v telefonickém rozhovoru poděkoval svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi za informace od CIA, které pomohly atentáty odvrátit.

Rusko se již mnohokrát stalo terčem atentátů, podnikaných obvykle radikály ze severního Kavkazu. Při explozi v petrohradském metru loni 3. dubna zahynulo 15 lidí a dalších zhruba 50 jich bylo zraněno. Vyšetřovatelé se domnívají, že atentátníkem byl dvaadvacetiletý muž z Kyrgyzstánu. Moskva předpokládá, že k IS se připojily tisíce lidí z Kavkazu a z bývalých sovětských republik ve střední Asii.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud