Ruská tajná služba pozatýkala islamisty. Velitel buňky se vyhodil do povětří | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruská tajná služba pozatýkala islamisty. Velitel buňky se vyhodil do povětří

Ruská tajná služba pozatýkala islamisty. Velitel buňky se vyhodil do povětří

Ruská tajná služba FSB dnes oznámila, že zneškodnila teroristickou buňku stoupenců radikální organizace Islámský stát (IS), která chystala atentáty v Rostově na Donu. Při zatýkání velitel spáchal sebevraždu tím, že odpálil improvizované výbušné zařízení, uvedla dnes agentura Interfax s odvoláním na FSB.

Tři jiné členy skupiny se FSB podařilo zatknout a zabavit jim střelné zbraně, včetně útočné pušky AK-74, ručních granátů a návodu na výrobu improvizovaných bomb.

Loni v prosinci tajná služba zadržela v Petrohradu sedm členů IS, kteří podle FSB připravovali bombové atentáty v místech s větším počtem lidí. Sebevražedný atentátník se údajně chystal zaútočit na kostel. Na dalších místech s větším počtem lidí teroristé připravovali výbušná zařízení. Ruský prezident Vladimir Putin později v telefonickém rozhovoru poděkoval svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi za informace od CIA, které pomohly atentáty odvrátit.

Rusko se již mnohokrát stalo terčem atentátů, podnikaných obvykle radikály ze severního Kavkazu. Při explozi v petrohradském metru loni 3. dubna zahynulo 15 lidí a dalších zhruba 50 jich bylo zraněno. Vyšetřovatelé se domnívají, že atentátníkem byl dvaadvacetiletý muž z Kyrgyzstánu. Moskva předpokládá, že k IS se připojily tisíce lidí z Kavkazu a z bývalých sovětských republik ve střední Asii.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.