Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruská televize použila záběry z české počítačové hry v pořadu o hrdinství ruského vojáka v Sýrii

Ruská televize použila záběry z české počítačové hry v pořadu o hrdinství ruského vojáka v Sýrii

Ruský první kanál natočil reportáž o příslušníkovi ruských speciálních sil v Sýrii, který na sebe navedl palbu, aby nepadl do rukou islamistům. Místo scény ze skutečného boje se ale na obrazovce obvily záběry ze hry vyrobené českou společností Bohemia Interactive.

Ruský nadporučík Alexandr Prochorenko zemřel v březnu 2016 u syrského města Palmýra a stal se jedním z hrdinů ruské armády, které dnes využívá ruská propaganda. Prochorenko naváděl ruské letouny bombardující příslušníky teroristické organizace Islámský stát v Sýrii. Když zjistil, že je obklíčen islamisty a neprobije se zpátky ke své jednotce, navedl bombardéry na svoji vlastní pozici, aby se nedostal do zajetí teroristů. Svému veliteli, se kterým byl v radiovém spojení, řekl, že nechce, aby se ho zmocnili islamisté a aby pohaněli jeho osobu a jeho uniformu. „Chci zemřít důstojně a vzít ty bastardy sebou,“ prohlásil.

V neděli Prochorenkovu smrt připomněla v rámci oslav svátku Dne obránců vlasti ruská státní televize. Zřejmě proto, že neměla záběry přímo z dotyčného boje použila i obrázky z počítačové hry ArmA 3 vyrobené českou společností Bohemia Interactive. Aniž by uvedla, že se jedná o ilustrační záběry či požádala firmu Bohemia Interactive o povolení. „Nedali jsme žádné svolení k použití záběrů z naší hry tímto způsobem, řekl Ota Vrťátko z Bohemia Interactive listu Washington Post, který na podezřelé záběry v ruské televizi jako první upozornil. „Není to poprvé, kdy došlo k pokusu zaměnit záběry z našich her za reálné scény. Snad to svědčí o tom, že naše snaha vytvářet co možná nejrealističtější simulační hry se nám daří. Ale v žádném případě není záměr naší práci tímto způsobem propagovat," sdělil Vrťátko. Záběry ze hry ArmaA 2 použila už dříve britská televize ITV dokumentu o libyjském diktátorovi Muammaru Kaddáfím. Počítačové hry ArmA se prodalo 12 milionů kopií po celém světě.

Není to poprvé, co Rusové použili záběry z počítačové hry jako reálné zobrazení událostí v Sýrii. V listopadu loňského roku ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že má „nesporné důkazy“ o tom, že američtí vojáci umožnili bojovníkům Islámského státu v Sýrii přesun do bezpečí. Podle ruského ministerstva je kryli a fakticky tím zabránili Rusům islamisty bombardovat. Později se ukázalo, že záběry, které měly ukazovat konvoj džihádistů, jsou z reklamy na hru C-130 Gunship Simulator: Special Ops Squadron pro mobilní telefony. Když se na to přišlo, mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov prohlásil, že „chyby se stávají“, a že dotyčná osoba, která záběry použila, byla potrestána.

Ruští vojáci bojují v Sýrii od podzimu roku 2015. Zásah ruského letectva tehdy zachránil syrského prezidenta Bašára Asada před pádem. Asadovi docházeli vojáci i technika pro boj proti povstalcům. Současně posílil svoji podporu Asadovi Írán, který v Sýrii zvýšil počet svých poradců v zemi a zaplatil ozbrojené milice složené z Afghánců, Iráčanů, Pákistánců a dalších národností, které válčí na straně syrské vlády. Rozsáhlá pomoc Moskvy a Teheránu znamenala obrat v syrské občanské válce a Asad začal postupně vytlačovat povstalce z jejich území.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1