Ruská televize použila záběry z české počítačové hry v pořadu o hrdinství ruského vojáka v Sýrii | info.cz

Články odjinud

Ruská televize použila záběry z české počítačové hry v pořadu o hrdinství ruského vojáka v Sýrii

Ruský první kanál natočil reportáž o příslušníkovi ruských speciálních sil v Sýrii, který na sebe navedl palbu, aby nepadl do rukou islamistům. Místo scény ze skutečného boje se ale na obrazovce obvily záběry ze hry vyrobené českou společností Bohemia Interactive.

Ruský nadporučík Alexandr Prochorenko zemřel v březnu 2016 u syrského města Palmýra a stal se jedním z hrdinů ruské armády, které dnes využívá ruská propaganda. Prochorenko naváděl ruské letouny bombardující příslušníky teroristické organizace Islámský stát v Sýrii. Když zjistil, že je obklíčen islamisty a neprobije se zpátky ke své jednotce, navedl bombardéry na svoji vlastní pozici, aby se nedostal do zajetí teroristů. Svému veliteli, se kterým byl v radiovém spojení, řekl, že nechce, aby se ho zmocnili islamisté a aby pohaněli jeho osobu a jeho uniformu. „Chci zemřít důstojně a vzít ty bastardy sebou,“ prohlásil.

V neděli Prochorenkovu smrt připomněla v rámci oslav svátku Dne obránců vlasti ruská státní televize. Zřejmě proto, že neměla záběry přímo z dotyčného boje použila i obrázky z počítačové hry ArmA 3 vyrobené českou společností Bohemia Interactive. Aniž by uvedla, že se jedná o ilustrační záběry či požádala firmu Bohemia Interactive o povolení. „Nedali jsme žádné svolení k použití záběrů z naší hry tímto způsobem, řekl Ota Vrťátko z Bohemia Interactive listu Washington Post, který na podezřelé záběry v ruské televizi jako první upozornil. „Není to poprvé, kdy došlo k pokusu zaměnit záběry z našich her za reálné scény. Snad to svědčí o tom, že naše snaha vytvářet co možná nejrealističtější simulační hry se nám daří. Ale v žádném případě není záměr naší práci tímto způsobem propagovat," sdělil Vrťátko. Záběry ze hry ArmaA 2 použila už dříve britská televize ITV dokumentu o libyjském diktátorovi Muammaru Kaddáfím. Počítačové hry ArmA se prodalo 12 milionů kopií po celém světě.

Není to poprvé, co Rusové použili záběry z počítačové hry jako reálné zobrazení událostí v Sýrii. V listopadu loňského roku ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že má „nesporné důkazy“ o tom, že američtí vojáci umožnili bojovníkům Islámského státu v Sýrii přesun do bezpečí. Podle ruského ministerstva je kryli a fakticky tím zabránili Rusům islamisty bombardovat. Později se ukázalo, že záběry, které měly ukazovat konvoj džihádistů, jsou z reklamy na hru C-130 Gunship Simulator: Special Ops Squadron pro mobilní telefony. Když se na to přišlo, mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov prohlásil, že „chyby se stávají“, a že dotyčná osoba, která záběry použila, byla potrestána.

Ruští vojáci bojují v Sýrii od podzimu roku 2015. Zásah ruského letectva tehdy zachránil syrského prezidenta Bašára Asada před pádem. Asadovi docházeli vojáci i technika pro boj proti povstalcům. Současně posílil svoji podporu Asadovi Írán, který v Sýrii zvýšil počet svých poradců v zemi a zaplatil ozbrojené milice složené z Afghánců, Iráčanů, Pákistánců a dalších národností, které válčí na straně syrské vlády. Rozsáhlá pomoc Moskvy a Teheránu znamenala obrat v syrské občanské válce a Asad začal postupně vytlačovat povstalce z jejich území.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud