Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruské drama v Bílém domě pokračuje. Ze vztahů s Moskvou se bude zodpovídat Trumpův zeť

Ruské drama v Bílém domě pokračuje. Ze vztahů s Moskvou se bude zodpovídat Trumpův zeť

Výbor pro tajné služby amerického Senátu chce vyslechnout prezidentova zetě Jareda Kushnera v rámci vyšetřování údajných kontaktů volebního štábu Donalda Trumpa s ruskými činiteli. Napsal to dnes list The New York Times. Kusner už se nechal slyšet, že před Senátem vystoupí, čeká ještě na oficální potvrzení termínu. Manžel Trumpovy nejstarší dcery byl během kampaně Trumpovým poradcem. Tuto funkci zastává i nyní.

Výbor se podle newyorského listu chce Kushnera zeptat na dvě schůzky za účasti ruského velvyslance Sergeje Kisljaka, které se měly uskutečnit loni v prosinci v Trumpově newyorském sídle. Senátory zajímá také setkání Kushnera se šéfem ruské státní rozvojové banky z téže doby.

Podle ruských médií jde o Kushnerovo setkání se Sergejem Gorkovem, ředitelem ruské Banky pro rozvoj a vnější hospodářské vztahy (Vněšekonombank - VEB). Schůzku zorganizoval Kisljak. Banka je na seznamu ruských institucí, které vláda dřívějšího prezidenta Baracka Obamy zařadila v roce 2014 na sankční seznam kvůli ruské okupaci ukrajinského Krymu. Sankcím je vystaven i sám Gorkov.

Členové týmů čerstvě zvoleného prezidenta USA se běžně setkávají s řadou zahraničních činitelů včetně ruských, upozorňuje list. Trumpova mluvčí Hope Hicksová americkému deníku řekla, že Kushner se loni v prosinci setkal s desítkami lidí z nejrůznějších zemí světa. Kushner je podle Hicksové nicméně ochoten před senátním výborem vypovídat.

Vliv Ruska na americké prezidentské volby vyšetřují čtyři kongresové výbory. Poznatky o údajném ruském ovlivňování voleb shromažďuje i Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Žádná z těchto institucí šetření dosud neuzavřela.