Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruské letectvo v nejvyšší pohotovosti. Putin rozkázal provést mimořádnou prověrku

Ruské letectvo v nejvyšší pohotovosti. Putin rozkázal provést mimořádnou prověrku

Ruský prezident Vladimir Putin jako vrchní velitel dnes nařídil mimořádnou prověrku bojeschopnosti vzdušných a kosmických sil. Oznámil to ministr obrany Sergej Šojgu. Počty cvičících vojáků a bojové techniky podle ruských médií neuvedl.

„Dnes, v souladu s rozhodnutím vrchního velitele ozbrojených sil za účelem vyhodnocení připravenosti orgánů vojenského velení vojsk a plnění cvičných a bojových úloh, začala mimořádná prověrka vzdušných a kosmických sil,“ oznámil Šojgu na poradě. Štáby od rána uvádějí jednotky do nejvyšší bojové připravenosti.

Zvláštní pozornost se má podle ministra během tohoto taktického cvičení věnovat stavu plnění služby, rozvinutí systémů protivzdušné obrany jako za válečného stavu a připravenosti leteckých uskupení k odražení agrese. Šojgu současně nařídil přísné dodržování pravidel bezpečnosti, aby nedošlo ke škodám na státním majetku, ani k poškození přírody. Průběh cvičení mají vyhodnocovat kontrolní skupiny z generálního štábu.

Vzdušné a kosmické síly, které vedle pozemních sil a námořnictva patří ke třem hlavním druhům vojsk, vznikly předloni z Putinova rozkazu sloučit vojenské letectvo a protivzdušnou obranu. Její součástí již byla i kosmická vojska. Současným velitelem těchto sil je generálplukovník Viktor Bondarev.

V Rusku, jak podotýkají média, někdy ironicky, bývají prověrky vojsk nečekané a mimořádné, ale pravidelné. V roce 2013 se dostaly na veřejnost informace, že cvičení vojsk kosmické obrany dopadlo v Putinových očích jenom „na trojku“, protože obrana nesestřelila dvě z 11 raket.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744