Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruské město bez gayů. Zakážeme jim sem jezdit, prohlašuje starosta

Ruské město bez gayů. Zakážeme jim sem jezdit, prohlašuje starosta

Homosexuálové nepatří v Rusku mezi oblíbené menšiny. V zemi však existuje město, které jde ještě dál a gaye a lesby odmítá úplně. Starosta Světogorsku Sergej Davidov nedávno dokonce prohlásil, že jim zakáže do města jezdit.

„Tady nejsou žádní homosexuálové a ani tu žádní nikdy nebudou. Zakážeme jim sem jezdit. I těm ze západu,“ prohlásil ostře Davidov v reakci na pobouření místních obyvatel. Těm vadilo, že se ve Světogorsku prodává lízátko ve tvaru penisu. Na případ upozornil list The Moscow Times.

Město přitom není někde v daleké pustině. Leží blízko hranic s Finskem. Někteří jeho obyvatelé do sousední země velice často jezdí. Mají i schengenská víza umožňující opakovaný vstup. Přesto se tu tolerance příliš nenosí.

O tom by mohla vyprávět Saša. Mladá dívka zjistila, že ji přitahují ženy během studia. Zamilovala se do spolužačky. Neřekla jí to. Bála se totiž reakce obyvatel. „Kdyby to někdo zjistil, zmlátili by mě. Stačilo, když jsme jednou šly po ulici a držely se za ruce. Lidé po nás házeli kameny,“ vypráví.

Nyní bydlí v Petrohradu. Cesty do rodného města v oblibě nemá. Necítí se v něm dobře. Zatímco v Petrohradu klidně nosí duhovou stužku, symbol LGBT komunity, ve Světogorsku ji raději zakrývá. Tvrdí ale, že by na tom mohla být i hůř. Kdyby byla mužem.

Gayové čelí ve Světogorsku otevřené nenávisti. „Kdybych kolem viděl nějaké gaye, nakopal bych jim zadek,“ cituje list výrok místního občana. "Ať si táhnou do Finska," praví další.

I tady se ale najdou ti, kteří s ním a hlavně s výrokem starosty nesouhlasí. „Jen nás ztrapňuje. Copak tady jsou nějací homosexuálové?“ říká jiný muž.

On a zřejmě i starosta by se možná divili, kdyby odhalili skutečnost: Vadim je homosexuál a ve městě žije. Svoji orientaci poznal ve 13 letech. Od té doby ho spolužáci obtěžovali a mlátili. Nyní dokazuje, že starosta nemá pravdu.

„Měl by se někdy kouknout na seznamky. Je na nich spousta gayů a lesbiček ze Světogorsku, kteří hledají partnera. Mluvil jsem s nimi, ale bojíme se vzájemně si vyměňovat fotky,“ popisuje realitu života v ruském městě Vadim.

Davidov si přesto stojí za svým a homosexuály ve městě nechce. „Sňatky mezi osobami stejného pohlaví neumožňují naši zemi se rozvíjet a růst,“ argumentuje s tím, že z homosexuálních manželství nevzejdou žádné děti a Rusko potřebuje populaci rozmnožit.

I proto si vzal boj proti gayům a lesbám jako jednu z priorit. Přitom Světogorsk by potřeboval řešit jiné problémy. Ve městě je velký počet lidí závislých na alkoholu a drogách. „Kde tu drogy sehnat, ví jeden člověk ze tří,“ dodává kriticky obyvatel Saša. To ale zatím nikoho příliš nepálí.